Transparent mała firma pl

Deklaracje VAT nie będą konieczne od przyszłego roku. Zastąpi je jednolity plik kontrolny w nowej odsłonie. JPK_VAT istnieje od 2016 roku, ale dopiero teraz ma zastąpić deklaracje VAT.

Plik do raportowania danych dla Urzędu Skarbowego stał się powszechnym rozwiązaniem, dlatego zostaną rozszerzone jego funkcje i zakres.

Idzie nowe JPK_VAT

JPK_VAT to jednolity plik kontrolny, który przedsiębiorcy wysyłają w formie XML do Skarbówki. Firmy muszą mieć elektroniczną księgowość, by wysyłać plik, a zobowiązane są do tego wszystkie przedsiębiorstwa opłacające podatek VAT. Nowy plik JPK zastąpi deklaracje VAT-7 oraz VAT-7K, składane przez czynnych płatników tego podatku. Druk VAT-7 dotyczy rozliczeń miesięcznych, a VAT-7K – kwartalnych. Od kwietnia 2020 roku największe firmy zamiast składać powyższe deklaracje będą wysyłać JKP_VAT w nowej wersji z danymi do tej pory udostępnianymi w deklaracjach. Od lipca 2020 ten obowiązek zostanie rozszerzony na pozostałych podatników VAT, zatem wszystkie małe, średnie i mikro firmy. Według wyliczeń rządowych, nowy JPK_VAT będzie obowiązywał dla łącznie 1,7 miliona płatników VAT.

Dane zawarte w nowym JPK_VAT

Co się będzie znajdować w nowej wersji pliku kontrolnego? Dokument ma zawierać dwie części – deklaracje oraz ewidencję, a tym takie dane jak:

  • zestaw informacji o zakupach i sprzedaży wynikający z ewidencji VAT za dany okres,
  • informacje do tej pory przekazywane w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K
  • inne dane niezbędne do analizy poprawności rozliczenia.

Jeden plik JPK_VAT zamiast starej jego wersji oraz dotychczasowej deklaracji VAT będzie wysyłany elektronicznie w terminie jak dotychczas – do 25. dnia miesiąca.

 

Źródło: www.mala-firma.pl