Transparent mała firma pl

W powszechnym obiegu istnieje przekonanie, że pełną księgowość spółki warto jedynie zlecić na zewnątrz do dobrego biura rachunkowego oraz że sporo to kosztuje. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to skuteczne zniechęcenie do prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki handlowej.

Przyjrzyjmy się jednak nowoczesnej księgowości online, która z pewnością zrewolucjonizuje świat dotychczasowej księgowości i wielu osobom pozwoli na uporanie się z trudnymi tematami rachunkowo-prawnymi.

Pełna księgowość – kogo obowiązuje i na czym polega

W Polsce księgi rachunkowe, czyli tzw. pełną księgowość prowadzić musi wybrana grupa przedsiębiorców i podmiotów publicznych.

Są to:

 • Spółki prawa handlowego;
 • Osoby fizyczne, spółki cywilne, spółki jawne, spółki partnerskie, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro;
 • Jednostki organizacyjne działające na podstawie prawa bankowego;
 • Gminy, powiaty, województwa i ich związki oraz ich jednostki i zakłady budżetowe;
 • Jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej;
 • Oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych;
 • Przedsiębiorstwa w spadku.

Wszystkie wymienione wyżej podmioty obowiązane są szczegółowo prowadzić księgi rachunkowe.

Pełna księgowość online – dlaczego warto z niej skorzystać

Wszystkie obowiązki związane z pełną księgowością mogą wydawać się przytłaczające nawet dla wprawionego przedsiębiorcy. Aby ułatwić prowadzenie księgi handlowej, wiodący polski dostawca rozwiązań IT – firma Comarch S.A. przygotowała świetne narzędzie do kompleksowego prowadzenia każdej formy księgowości w Polsce - Comarch ERP XT. Poznajcie zatem 5 zalet prowadzenia pełnej księgowości online.

 1. Szybkie generowanie i wysyłka plików JPK oraz deklaracji do urzędu skarbowego

  W ramach narzędzia Comarch ERP XT bez problemu wygenerujesz i wyślesz pliki JPK. Ponadto, program umożliwia obliczenie i wysyłkę deklaracji: VAT-UE, VIU-DO, PIT-11, PIT-28, PIT-36 i PIT-36L.

 2. Automatyczne wprowadzanie dokumentów kosztowych ze skanów i zdjęć faktur

  Oprogramowanie umożliwia wprowadzenie skanów lub zdjęć faktur kosztowych, które są odczytywane automatycznie przez mechanizm Comarch OCR. Dane z faktur są więc automatycznie wprowadzane do systemu, co znacząco ułatwia i przyśpiesza pracę nad księgą handlową. Dzięki temu, nie ma potrzeby czasochłonnego przepisywania dokumentów
  i wielokrotnego ich sprawdzania.

 3. Łatwe i intuicyjne prowadzenie ewidencji online

  Comarch ERP XT umożliwia prowadzenie wszelkich niezbędnych ewidencji, tj. ewidencji wynagrodzeń pracowników, ewidencji wyposażenia oraz ewidencji środków trwałych. Dzięki temu, ewidencje są w jednym miejscu, zgromadzone w intuicyjnych zakładkach i dostępne od ręki po zalogowaniu do programu. Nie ma potrzeby posiadania wielu osobnych plików, zapisywania kilku wersji i odszukiwania na komputerze czy dyskach zewnętrznych konkretnych tabel.

 4. Możliwość prowadzenia ksiąg samodzielnie bądź przez biuro rachunkowe

  Posiadając dostęp do Comarch ERP XT mamy wybór – czy decydujemy się na samodzielne prowadzenie księgowości (co program nam umożliwia i znacząco ułatwia), czy zlecamy jej prowadzenie do biura rachunkowego. W przypadku obu opcji, praca na programie Comarch ERP XT nawet przy pełnej księgowości online daje szereg możliwości i ułatwień. Dzięki zawartemu w programie mechanizmowi o nazwie IWD (Internetowa Wymiana Danych) wystarczy zaledwie parę kliknięć, aby wysłać wszystkie zgromadzone w danym okresie dokumenty do biura rachunkowego pracującego na programie Comarch ERP OPTIMA. Dzięki temu rozwiązaniu, przedsiębiorca nie musi fizycznie przekazywać dokumentów swojej księgowości – wystarczą jedynie skany i zdjęcia zamieszczone w programie.

 5. Zestawienia, salda i raporty – wszystko w zasięgu paru kliknięć

  Pełna księgowość online nie ogranicza się tylko do księgowania faktur. Z pomocą Comarch ERP XT z łatwością Ci przyjdzie wygenerowanie wszelkich potrzebnych rejestrów, raportów, planów kont, zestawień obrotów itp.

Pełna księgowość online jest możliwa – i co ważne – jest warta polecenia każdemu przedsiębiorcy! Zarówno osoby prowadzące księgi samodzielnie, jak i ci, którzy powierzyli to zadanie księgowemu, uzyskają ogromne wsparcie w codziennej działalności firmy. Wszystkie czynności można wykonać szybciej, łatwiej i co dla wielu szczególnie ważne – z dowolnego miejsca na świecie, w pełni zdalnie.

Źródło: www.mala-firma.pl