Transparent mała firma pl

Po wejściu w życie przepisów Nowego Ładu, ryczałt stał się dla części przedsiębiorców atrakcyjniejszy niż skala podatkowa. Stąd w ubiegłym roku część małych firm przeszła na tą formę opodatkowania. W tym roku zmieniają się terminy związane ze składaniem rocznego zeznania podatkowego, co jest dla ryczałtowców na korzyść.

Celem zmian jest przyjęcie takiego samego terminu dla wszystkich pit-ów rozliczanych przez osoby fizyczne. W tym przez osoby prowadzące jednoosobową działalność, które korzystają
z podstawowych form opodatkowania. 2023 rok to również początek zmian w terminach płatności podatku. Obecny rok jest rokiem przejściowym, od przyszłego roku ryczałtowcy będą uiszczać podatek za grudzień albo za ostatni kwartał, tak jak osoby prowadzące działalność na skali podatkowej.

Termin na złożenie PIT do 2 maja 2023 roku

W tym roku ryczałtowcy zyskują więcej czasu na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Do ubiegłego roku PIT-28 oraz PIT-28S można było złożyć od 15 lutego do końca lutego. Od 2023 roku osoby prowadzące działalność na ryczałcie mają dużo więcej czasu. Obowiązuje ich taki sam termin jak podatników na skali i osoby pracujące na etacie. Jest to ostatni dzień kwietnia. Z racji tego, że w tym roku 30 kwietnia wypada w niedzielę, a 1 maj jest dniem wolnym, ostatni dzień na złożenie zeznania to 2 maj.

Rozliczenie grudnia i ostatniego kwartału roku

Rok 2023 jest rokiem przejściowym w zmianie przepisów dotyczących rozliczania przez ryczałtowców ostatniego miesiąca bądź kwartału roku (ustawa Niskie podatki). W tym roku podatek za grudzień bądź ostatni kwartał roku należy rozliczyć i zapłacić do końca lutego.

Od przyszłego roku, osoby prowadzące działalność na ryczałcie będą miały czas na rozliczenie ostatniego miesiąca bądź kwartału do 20. stycznia. I tak już pozostanie, czyli będą rozliczać podatek w tym samym terminie, co osoby rozliczające się na skali podatkowej.

Nie tylko podatnicy na skali rozliczają się w tych terminach, bo również będący na podatku liniowym. Dzięki zmianom terminów dla ryczałtowców, małe firmy będą obowiązywać te same terminy rozliczania podatków bez względu na formę opodatkowania.

Źródło: www.mala-firma.pl