Transparent mała firma pl

Szukasz rozwiązań, które pozwolą Ci ulepszyć Twój biznes i ułatwią jego prowadzenie? Każdy przedsiębiorca powinien mieć nowoczesne konto bankowe dla firmy w instytucji, która wspiera rozwój działalności. Rachunek umożliwia prawidłowe rozliczanie należności skarbowych, przeprowadzanie transakcji z innymi podmiotami gospodarczymi czy udostępnienie klientom opcji płacenia kartą.

Co ważne, jest nieoceniony w przypadku kontroli skarbowej, pozwalając bez przeszkód przedstawić wpływy i wydatki. Mając konto dla firmy w dobrym banku, zyskujesz również dostęp do oferty stworzonej z myślą o przedsiębiorcach. A to nadal nie koniec korzyści, jakie możesz otrzymać, decydując się na ten produkt bankowy! Przeczytaj, dlaczego firmowy rachunek to świetna inwestycja!

Praca „na własny rachunek” wymaga odpowiedniego zarządzania finansami

W Polsce nie ma obowiązku posiadania specjalnego rachunku, prowadząc działalność gospodarczą, ale jest to zalecane. Konta firmowe: https://www.santander.pl/firmy/konta ułatwiają m.in. pozytywną weryfikację w trakcie kontroli skarbowej. Muszą je mieć przedsiębiorcy, którzy chcą prawidłowo realizować transakcje powyżej 15 tys. złotych z innymi podmiotami gospodarczymi. Produkty firmowe umożliwiają też płatnikom VAT wpis na tzw. białą listę. Wykaz podatników VAT to ewidencja informacji o firmie. Wpisuje się tu m.in. numery rachunków bankowych, które muszą być założone na działalność. Spis ma na celu uproszczenie kontrahentom weryfikacji przedsiębiorstwa przed rozpoczęciem współpracy. Figurowanie na białej liście wzmacnia Twoją pozycję w oczach potencjalnych partnerów biznesowych, podnosząc wiarygodność działalności. Dlatego warto założyć firmowy rachunek bankowy i postarać się o wpis do ewidencji. 

Znajdując się na liście, możesz bez przeszkód współpracować z innymi podmiotami i prawidłowo rozliczać koszty prowadzenia działalności. Przedsiębiorstwo, którego nie ma w ewidencji, musi liczyć się z trudnościami ze znalezieniem solidnych partnerów biznesowych. Brak wpisu oznacza kłopoty z urzędem skarbowym, a to zniechęca kontrahentów. Zgodnie z przepisami opłacając faktury powyżej 15 tys. złotych, należy przekazywać środki na konta, które widnieją na białej liście. W innym wypadku możesz mieć problem z rozliczeniem transakcji i zaliczeniem jej do kosztów prowadzenia działalności. Z nieprzyjemnościami ze strony US musi liczyć się również działalność gospodarcza, która zleciła taki przelew. 

Dlaczego warto oddzielić finanse firmowe od prywatnych?

Jak już wiesz, nie masz prawnego obowiązku zakładania rachunku, ale do prawidłowego rozliczania pokaźnych transakcji jest on niezbędny. Prowadząc biznes, musisz dbać o swoje finanse. Osobiste konta bankowe: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta mają wiele funkcji i zapewniają mnóstwo udogodnień, jednak korzystanie z nich utrudnia rozgraniczenie środków firmowych od prywatnych. Zastanów się, jak dużo transakcji biznesowych wykonujesz w ciągu miesiąca i np. ile razy płacisz kartą za zakupy spożywcze. Twoje zestawienie płatności z pewnością opiewałoby na kilka stron? Teraz wyobraź sobie, że do Twojego przedsiębiorstwa przychodzi kontrola skarbowa, której należy dostarczyć zestawienie wpływów i wydatków. Oddzielenie kosztów osobistych od firmowych byłoby
w takiej sytuacji bardzo trudne.

Warto wiedzieć, że zobowiązania względem ZUS-u czy US powinny być realizowane z rachunków biznesowych. Posiadając jedynie konto osobiste, omija Cię wiele korzyści! Jedną z nich jest mechanizm podzielonej płatności, czyli split payment. Pozwala on na dzielenie wpływów, które trafiają na osobne rachunki. Pierwsza część kwoty, czyli netto, przekazywana jest na konto główne, a VAT na specjalne subkonto. Ma to na celu ułatwienie przedsiębiorcom regulowania zobowiązań względem US. Środki, które trafiają na dodatkowy rachunek, można wykorzystać na zapłatę VAT, PIT, CIT czy należności celnych. 

Konto bankowe dla firmy – sposób na lepszą weryfikację finansów

Firmowy rachunek w banku przynosi mnóstwo zalet przedsiębiorcy. Dzięki niemu możesz:

 • zaproponować klientom płatności kartą,
 • wygodnie przekazywać wynagrodzenie pracownikom poprzez przelewy,
 • rozliczać się z US i ZUS-em w prawidłowy sposób,
 • współpracować z innymi podmiotami gospodarczymi,
 • korzystać z bankowości internetowej i mobilnej,
 • realizować firmowe transakcje kartą,
 • starać się o kredyt czy leasing na atrakcyjnych zasadach.

Katalog korzyści jest otwarty! Jako przedsiębiorca, który ma rachunek w danym banku, możesz skorzystać z rozwiązań stworzonych z myślą o klientach biznesowych. Zalicza się do nich np. specjalne karty Visa i Mastercard, możliwość pobrania aplikacji, która „zamienia” Twój telefon w terminal czy opcję założenia konta walutowego. Dobre banki proponują również usługi dodatkowe jak:

 • internetowa pomoc w prowadzeniu księgowości,
 • narzędzie do tworzenia i podpisywania umów online,
 • możliwość odzyskania należności w ramach windykacji,
 • pakiety medyczne dla właściciela firmy, jego pracowników i ich bliskich.

Stała pensja, czyli świadomość regularnych wydatków

By osiągnąć sukces w biznesie, musisz dobrze zarządzać firmowymi finansami. Jako przedsiębiorca możesz otrzymywać wpływy za wykonane usługi czy sprzedane produkty nawet kilka razy w ciągu dnia. Dlatego ważne jest określenie własnej, stałej pensji, którą będziesz rezerwować na regularne wydatki, np. opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne, wynagrodzenia pracowników lub koszty rachunków za media. Osiągając wysokie przychody, chce się móc wydawać ciężko zarobione pieniądze na przyjemności, ale należy zachować zdrowy rozsądek i najpierw zatroszczyć się o zobowiązania. Część pozostałych dochodów warto przeznaczać na stały rozwój przedsiębiorstwa. Nadwyżki finansowe możesz odkładać na swoje osobiste cele. 

Cykliczne planowanie firmowych finansów

W rozsądnym zarządzaniu środkami pomocne jest regularne i długofalowe planowanie wydatków. Pod uwagę należy wziąć nie tylko stałe zobowiązania jak np. wynagrodzenia, należności względem ZUS-u czy US lub opłaty za dostawy, ale także koszty zmienne, do których można zaliczyć m.in. kupno nowego komputera ze względu na awarię, konieczność przeprowadzenia remontu siedziby firmy czy świąteczne premie dla pracowników. Prowadząc działalność gospodarczą, na pewno także wiesz, w którą stronę chcesz ją dalej rozwijać i w jakie narzędzia musisz w związku z tym zainwestować. Uwzględniając regularne wydatki i przewidując możliwe do poniesienia opłaty, z łatwością zapanujesz nad firmowymi finansami. Rozpisywanie budżetu pozwala określić, jaką część dochodów można zaliczyć do nadwyżek i zweryfikować, czy i kiedy będzie Cię stać np. na inwestycję w nowe rozwiązania dla Twojego biznesu. 

Konto firmowe w banku, który wspiera małych przedsiębiorców

Jeśli szukasz sposobów, które pozwolą Ci lepiej zadbać o Twoje finanse, zdecyduj się na konto firmowe w banku. Doby rachunek otwiera przed Tobą wiele możliwości i zapewnia mnóstwo korzyści. Gdzie szukać najlepszych produktów? Udaj się do instytucji, która wspiera małych przedsiębiorców, proponując im rozwiązania skrojone na miarę ich potrzeb. Jednym z banków, który przygotował atrakcyjną ofertę dla klientów firmowych, jest Santander Bank Polska zapewniający bezpłatne prowadzenie rachunku i wiele innych transakcji za darmo. Jako klient możesz liczyć na dostęp do nowoczesnych narzędzi płatniczych i mnóstwa usług dodatkowych. Załóż firmowe konto bankowe i przekonaj się, jak łatwe może być zarządzanie finansami!

Źródło: www.mala-firma.pl