Transparent mała firma pl

ZUS PUE czyli Platforma Usług Elektronicznych od 2023 roku będzie obowiązkowa również dla małych działalności. Do końca 2022 roku pracodawcy zatrudniający do 5 pracowników mogli składać deklaracje tradycyjną pocztą. Jeśli do końca stycznia 2023 roku przedsiębiorca nie zarejestruje profilu na ZUS PUE, zrobi to za nas sam ZUS. Profil należy założyć do końca grudnia tego roku. Można to zrobić na kilka sposobów. Tradycyjnie udając się do placówki ZUS-u bądź też przez internet. Wybierając tą druga opcję, wystarczy mieć profil zaufany bądź konto w jednym z wymienionych przez ZUS banków. Oczywiście sprawę załatwi również podpis elektroniczny.

Najszybciej i najwygodniej przez internet

Profil na Platformie Usług Elektronicznych najszybciej można założyć korzystając z internetu. Po wejściu na stronę ZUS PUE należy kliknąć w zakładkę zarejestruj. W kolejnym kroku, w przypadku jednoosobowych działalności, należy kliknąć dla przedsiębiorców. Jeśli chodzi o płatników będących osobami prawnymi, przeznaczona jest trzecia opcja. W kolejnym kroku wystarczy wybrać jeden ze wskazanych sposobów potwierdzenia tożsamości, podążając za wskazówkami.

Tożsamość można potwierdzić też za pomocą bankowości elektronicznej, jeśli masz konto w banku, który oferuje taką możliwość. Są to: PKO BP, Millenium, BOŚ Bank, ING Bank Śląski, Citi Handlowy.

Profil na ZUS PUE można założyć również podczas wizyty osobistej w ZUS. Wystarczy podejść w wolnym czasie, pamiętając, że termin upływa z końcem roku.

Wyjątki - czy wystarczy upoważnienie dla księgowej, by nie rejestrować się w PUE?

Jeśli przedsiębiorca upoważni księgową (nie dotyczy księgowości online), to nie jest konieczna rejestracja profilu na platformie PUE. I w takim przypadku ZUS nie założy za przedsiębiorcę konta. Natomiast niezbędne jest dostarczenie do ZUS-u pełnomocnictwa dla księgowej.

Przejście wyłącznie na elektroniczne składanie deklaracji ma swoje plusy. Przede wszystkim oszczędność papieru, czasu i pieniędzy.

Źródło: www.mala-firma.pl