Transparent mała firma pl

Inflacja to słowo, które powtarzane jest niezliczoną ilość razy każdego dnia. Uszczupla portfele przez rosnące koszty życia i co rusz podnosi koszty przedsiębiorców. Budżety firm przez pandemię oraz inflację są już mocno nadwyrężone, a szykują się kolejne podwyżki, tym razem podatków od nieruchomości i gruntów od 2023 roku.

Choć to gminy same ustalają wysokość podatków, to muszą stosować się do ogłoszonych limitów. Podatki mogą być niższe, co zależy właśnie od gmin, ale że mają one dziury w swoich budżetach, to łatają je właśnie między innymi podatkami od nieruchomości. 28 lipca minister finansów poinformowała o nowych maksymalnych stawkach podatków i opłat lokalnych. Dwucyfrowa liczba nie wygląda nazbyt przyjaźnie dla przedsiębiorców.

Wysoka inflacja = wyższe podatki lokalne?

Niekoniecznie. To zależy od gmin, ale w Polsce nie są one raczej bogate. Wpływ na wysokość maksymalnych stawek lokalnych opłat i podatków mają ceny towarów i usług. Porównywany jest wzrost ich cen w pierwszym półroczu bieżącego roku, do roku poprzedniego. 15 lipca obecnego roku prezes GUS ogłosił, że wzrost cen jest na poziomie 11,8%.

Ile będzie kosztował 1 mkw w 2023 roku?

Maksymalna stawka podatku za 1 mkw od nieruchomości mieszkalnych wyniesie 1 zł. Obecnie jest to 0,89 zł, co oznacza wzrost o 0,11 zł. Stawka za 1 mkw budynku związanego z firmą wyniesie 28, 78 zł i jest to wzrost w porównaniu z rokiem 2022 o 3,04 zł.

W przypadku gruntów związanych z prowadzeniem firmy stawka wzrośnie o 0,13% i wyniesie 1,16 zł. Oczywiście każda działalność, budynek i grunt, przypisane są do konkretnej kategorii. Stąd też maksymalne stawki się różnią i ważne jest, by przedsiębiorca właściwie zakwalifikował nieruchomość oraz grunt.

Z podatku zwolniona jest część przedsiębiorców. Szczegółowo wymienia ich Ustawa
o opłatach i podatkach lokalnych (Art. 7). Poza tym każda gmina decyduje dodatkowo o tym kogo zwalnia z podatku, dlatego warto zajrzeć na lokalny serwis.

Źródło: www.mala-firma.pl