Transparent mała firma pl

Polski Ład wprowadził sporo nowości z początkiem roku, które wpłynęły na decyzje przedsiębiorców o wyborze formy opodatkowania. Dokładnie o przejściu ze skali podatkowej na ryczałt bądź podatek liniowy.

Natomiast kolejne proponowane zmiany - obniżenie PIT do 12% mogą okazać się bardziej opłacalne dla firm niż wybrany z początkiem roku ryczałt. Stąd kolejne zmiany dla przedsiębiorców i opcja wyboru opodatkowania za rok 2022. Nie obejmuje ona jednak wszystkich przedsiębiorców. Kto może zmienić opodatkowanie w ciągu roku? Jakie są terminy?

Cały rok według skali podatkowej dla liniowców i ryczałtowców - decyzja w 2023 roku

Przedsiębiorcy, którzy w styczniu tego roku zdecydowali o zmianie opodatkowania i przeszli na ryczałt bądź podatek liniowy będą mieli dużo czasu do myślenia nad opodatkowaniem za 2022 rok. Na decyzję mają czas do końca kwietnia 2023 roku. Dzięki temu można ocenić, co faktycznie opłaca się bardziej.

Dla ryczałtowców pół roku na ryczałcie, pół roku na zasadach ogólnych

Firmy na ryczałcie mogą zdecydować, czy rozliczyć cały rok 2022 na zasadach ogólnych, czy też pół na pół. Do czerwca rozliczenie na ryczałcie, a od lipca podatek na zasadach ogólnych. W przypadku ryczałtu praktyka ta nie jest nowością, z tym rozwiązaniem mamy do czynienia, gdy przedsiębiorca traci prawo do ryczałtu. Ma to miejsce, gdy firma sprzedaje produkty/usługi wyłączone z ryczałtu. Są to przykładowo części samochodowe.

Możliwość zmiany opodatkowania w trakcie roku ryczałtowcy będą mieli po złożeniu wniosku między 1 lipca a 22 sierpnia 2022 roku.

Przejście tylko na zasady ogólne

Zmiany dotyczą wyłącznie przejścia z podatku liniowego bądź ryczałtu na zasady ogólne. Nie ma możliwości, by zmienić podatek liniowy na ryczałt i odwrotnie. Poza tym w przyszłym roku wszystkich przedsiębiorców będzie obowiązywał jeden termin rozliczenia się z fiskusem: 30 kwietnia 2023 roku. Zmienia to termin składania zeznań ryczałtowców (był 28 luty) i przedsiębiorców na karcie podatkowej (był 31 stycznia). W 2023 roku wszyscy przedsiębiorcy bez względu na formę opodatkowania będą mieli czas na złożenie deklaracji do końca kwietnia. Taki termin może pozostać na kolejne lata.

Od lipca zmieni się nie tylko wysokość podatku w skali podatkowej, ale też jeśli pozostajesz na ryczałcie bądź podatku liniowym szykują się zmiany odnośnie składki zdrowotnej.

Źródło: www.mala-firma.pl