Widok budynku Regionalnego Domu Tradycji Ludowych w Trzcianie

Jedna z sal w Regionalnym Domu Tradycji Ludowych w TrzcianieDnia 1 stycznia 2011 r. decyzją Wójta Gminy Świlcza Wojciecha Wdowika Regionalny Dom Tradycji Ludowych w Trzcianie został przekazany pod zarząd Dyrektora Zespołu Szkół w Trzcianie.

Działkę pod budowę ofiarował gospodarz trzciański Jan Piątek oraz społecznym wysiłkiem w 1904 r. oddano pierwszy w powiecie Dom Ludowy w Trzcianie. Znalazły w nim siedzibę: Rada Gminna, Kasa Stefczyka, mieszkanie, a na piętrze sala widowi skowa ze sceną, w której skupiło się bardzo prężnie rozwijające życie kulturalne wsi. Po II wojnie przez kilka lat funkcjonowała w budynku świetlica gromadzka, w każdy czwartek tygodnia wyświetlano filmy kina objazdowego oraz funkcjonował modny wówczas Klub Inteligencji Wiejskiej z klubokawiarnią. Odbywały się również próby, chóru, orkiestry dętej, zespołów folklorystycznych i młodzieżowych. Najdłużej, bo do 2000 r. w Domu Ludowym mieściła się Biblioteka Publiczna.

Dom Ludowy w Trzcianie przez ponad stulecie swojej służby, wpisał się na trwale w krajobraz i codzienne życie wioski. Często przechodzący obok niego mieszkańcy, dostrzegali na ścianie frontowej budynku „jakieś symboliczne figury”, o znaczeniu których nie zdawali sobie nawet sprawy. A okoliczności ich umieszczenia na budynku (czas, uwarunkowania niewoli narodowej, patriotyczna wymowa symboli) były szczególne. Ich znaczenie zadecydowało o tym, że ściana frontowa budynku została zapisana w rejestrze zabytków.

Po gruntownym remoncie budynku w 2011 r. i jego adaptacji dla celów Regionalnego Domu Tradycji Ludowych, z dużą pieczołowitością symbole te zostały odtworzone. Dodatkowego znaczenia i wymowy tym symbolom nadają czasy współczesne - odwołują się bowiem do tradycji unijnych w dziejach narodu. Dzięki uzyskaniu unijnych środków pomocowych i środków gminy – dawny Dom Ludowy służy społeczności po adaptacji i remoncie, jako Regionalny Dom Tradycji Ludowych.

W chwili obecnej Szkoła Podstawowa w Trzcianie oferuje możliwość zwiedzania Domu Tradycji Ludowych osobom prywatnym, natomiast szkołom i placówkom oświatowym lekcje muzealne oraz warsztaty tematyczne na różnych poziomach nauczania.

Oprowadzanie po „muzeum” oraz zajęcia tematyczne realizuje pan Zbigniew Lis.

Kontakt do Regionalnego Domu Tradycji Ludowych:

Tel.: 17 77-88-181
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy !!!