„(Do)wolność czytania” – XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w GBP w Świlczy z/s w Trzcianie i jej filiach,
08-15 maja 2018
  r.

Pani Dyrektor Bibliotek czyta dzień książkę„(Do)wolność czytania” to hasło tegorocznego XV Tygodnia Bibliotek. Różnorodność bogatych księgozbiorów i wolność dostępu do nich dają nam biblioteki publiczne, z których możemy wszyscy korzystać i czerpać. Tydzień Bibliotek co roku organizowany w dniach 8-15 maja to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji, zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Bardzo ważne w tym programie jest również przybliżenie wizerunku biblioteki jako nowoczesnych, przyjaznych instytucji. W tym celu w ramach Tygodnia Bibliotek corocznie w całej Polsce realizowany jest szereg działań promujących zarówno Biblioteki jak i czytelnictwo.

Gminna Biblioteka Publiczna w Świlczy z/s w Trzcianie wraz z filiami włączając się w obchody „święta bibliotek” zaplanowała dla swoich użytkowników wiele ciekawych propozycji zarówno edukacyjnych jak i kulturalnych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcianie mimo trudności lokalowych i trwającego remontu jak co roku włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek. Dzięki uprzejmości Trzciańskich strażaków i udostępnieniu Bibliotece pomieszczeń już kolejny raz mogło odbyć się spotkanie - warsztaty z foamiranu z Panią Liną Shvets. Kwiaty z foamiranu, w ostatnim czasie podbijają nasz kreatywny świat do złudzenia przypominając prawdziwe. W miłej i twórczej atmosferze tym razem powstały EUSTOMIE. W kolejnych dniach Pani bibliotekarka odwiedziła zaprzyjaźnionych Przedszkolaków z Trzciańskiego Przedszkola. Podczas spotkania Uczestnicy dowiedzieli się co to jest Książka i Biblioteka. Przedstawili również pięknie przygotowane wiersze o książkach, czytaniu i Bibliotece, które były tematem ogłoszonego dla nich konkursu. Na zakończenie starszaki wykonały zakładkę do książki.

Na rozpoczęcie Tygodnia Bibliotek filie biblioteczne w Bratkowicach i Świlczy zorganizowały dla swoich czytelniczek spotkanie autorskie z Panią Edytą Świętek, autorką książek cieszących się wśród czytelników wielką popularnością. Okazało się ono wspaniałym i cudownym spacerem po krakowskiej Nowej Hucie i wielu innych miejscach, które mamy nadzieję uczestnicy będą długi czas miło wspominać. Filię biblioteczną w Bratkowicach odwiedziły również trzy grupy Przedszkola Publicznego. Przedszkolaki podczas lekcji bibliotecznych poznały drogę jaką odbywają książki zanim trafią do czytelnika. Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Bratkowicach zapoznały się z historią bibliotek, dowiedzieli się gdzie znajduje się największa biblioteka publiczna, a także która biblioteka w Polsce zdobyła tytuł najpiękniejszej biblioteki świata. Tematem spotkania z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach była „Historia Książki” wzbogacona o ciekawostki związane z historią bibliotek, a ponieważ była to ich pierwsza wizyta w bibliotece publicznej przybliżone im zostały również zasady jej funkcjonowania.

W ramach Tygodnia Bibliotek w bratkowickiej książnicy nie mogło również zabraknąć warsztatów, tym razem odbyły się one w anielskim nastroju. Anioły, efekt trzech dni warsztatów wymagały od Pań wiele pracy i poświęconego czasu, jednak ich piękno i oryginalność wykonania zachwycają.

„Polska moja ojczyzna w podaniach i legendach” to konkurs, który ogłosiła Biblioteka Publiczna w Bratkowicach nawiązując do obchodów 100-lecia niepodległości naszej Ojczyzny. Komisja konkursowa w składzie: Pani Dorota Madej Dyrektor GBP w Świlczy z/s w Trzcianie, Pani Karolina Ząbczyk – wychowawca Przedszkola Publicznego w Bratkowicach oraz Pani Sabina Wójcik – pracownik Biblioteki Publicznej w Bratkowicach dokonały oceny 23 prac. Po burzliwych obradach przyznano nagrody i wyróżnienia, których wręczenie nastąpiło w dniu 18 maja 2018 r. Podczas tej uroczystości laureatom i ich opiekunom zaprezentowały się przedszkolaki, które pięknie wykonały tańce i wyrecytowały wiersze. Prace konkursowe podziwiać można w Filii Bibliotecznej w Bratkowicach w ramach wystawy pokonkursowej.


Filia Biblioteczna w Dąbrowie również włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek. Zorganizowała dla swoich użytkowników spotkania promujące czytelnictwo. Nie zabrakło głośnego czytania książek, zagadek ze znajomości bajek, krzyżówek i quizów. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniach. Największym zaskoczeniem i radością dla maluchów było pojawienie się pięknego smoka Novusia. Wszystkie dzieci były zachwycone i oczarowane różowym olbrzymem, którego mogły dotykać i przytulać. Dzieci wysłuchały także „Bajki o smoku Novusiu” autorstwa Wiesława Drabika. W spotkaniach wzięły udział dzieci z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół w Dąbrowie. Na zakończenie nie zabrakło słodkich niespodzianek oraz wspólnych pamiątkowych fotografii.

 

Z okazji Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Mrowli odbyły się lekcje biblioteczne dla klasy IV uczniów z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mrowli oraz oddziału przedszkolnego. Uczniowie klasy VI zapoznali się z biblioteką, dowiedzieli się jak korzystać z jej zbiorów, gdzie znajdą pozycje, które ich interesują oraz jakie książki i czasopisma znajdują się w zasobach tutejszej Biblioteki. Następnie uczniowie głośno czytali wiersze i na ich podstawie wykonali kolorowanki tematyczne. Podczas lekcji dla dzieci z oddziału przedszkolnego uczestnicy wysłuchali bajeczkę „Świerszcz i mrówka”, do której również wykonali ilustracje.

Podczas Tygodnia Bibliotek Filia Biblioteczna w Rudnej Wielkiej zorganizowała dla swoich czytelników warsztaty plastyczne. W pierwszym dniu uczestnikami warsztatów byli uczniowie klasy zero wraz ze swoją wychowawczynią Panią Agnieszką Szostak. Przy pomocy cennych wskazówek Pani bibliotekarki powstały żonkile z krepiny. Kolorowe wianki na drzwi to temat kolejnych warsztatów, które odbyły się w tej Bibliotece. To nie tylko ciekawa ozdoba, ale także miła pamiątka. Przy pomocy łatwo dostępnych materiałów - sznurek, wstążka, sztuczne kwiaty powstały piękne prace.


Tydzień Bibliotek to dodatkowa okazja, aby przybliżyć wszystkim zainteresowanym działalność również Biblioteki Publicznej w Świlczy. Z tej okazji odwiedziło tę bibliotekę kilka grup przedszkolnych ze swoimi wychowawczyniami. Dla każdej z nich przygotowano ciekawe zajęcia m.in. dzieci poznawały drogę książki od pisarza do czytelnika, rozwiązywały krzyżówki, odgadywały zagadki. Atrakcją było także własnoręcznie robienie zakładek do ukochanych bajek. Takie spotkania to również wspaniała okazja aby w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć dzieciom zasady funkcjonowania Biblioteki i odpowiedni moment by zachęcić najmłodszych do korzystania z udostępnianych książeczek.


Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w tych dniach odwiedzali nasze Biblioteki, uczestniczyli w warsztatach, lekcjach i spotkaniach, w szczególności dziękujemy dzieciom z grup przedszkolnych, szkolnych i ich Wychowawczyniom.

W ramach Tygodnia Bibliotek organizowany jest corocznie również Dzień Bibliotekarza. To święto kadry bibliotekarskiej podczas, którego pracownicy GBP w Świlczy z/s w Trzcianie spotykają się z przedstawicielami władz gminnych, prezentują swoje osiągnięcia, dzielą się wrażeniami z realizacji poszczególnych działań oraz planują kolejne. W tym roku z bibliotekarzami spotkali się Wójt Gminy Świlcza Pan Adam Dziedzic, zastępca wójta Pan Sławomir Styka, Radny Powiatu Pan Sławomir Miłek, Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Wanat, członkowie Komisji Edukacji, Kultury, Zdrowia i Polityki Społecznej Panie Wiesława Szczepanik i Barbara Buda, kierownik referatu w UG Pan Jacek Lis oraz sołtys wsi Woliczka Pan Zbigniew Nowak.

Część kadry bibliotekarskiej GBP w Świlczy z/s w Trzcianie należy do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, co daje im możliwość kontaktu z innymi bibliotekarzami, uczestniczenia w ciekawych szkoleniach oraz wymiany doświadczeń i pomysłów na dalszą pracę. Co roku w ramach Tygodnia Bibliotek dla członków SBP organizowane są wyjazdy studyjne do różnych bibliotek podczas, których uczestnicy mają możliwość podglądnąć pracę innych i zaczerpnąć pomysłów. Celem tegorocznego wyjazdu była Miejska Biblioteka Publiczna w Przemyślu, uczestniczyły w niej Pani Dyrektor GBP Dorota Madej oraz bibliotekarki Lidia Bułatek i Anna Zakrzewska. Był to również czas relaksu po intensywnym tygodniu pracy i okazja do naładowania bibliotecznych akumulatorów.

Tydzień Bibliotek w bibliotekach GBP Świlczy z/s w Trzcianie co roku trwa znacznie dłużej i zaczyna się o wiele wcześniej ponieważ wymaga wielu przygotowań. To czas bardzo intensywnych działań promocyjnych. Jednak działalność promująca czytelnictwo w bibliotekach nie kończy się 15 maja, trwa ona cały rok, może nie z taką intensywnością, ale z pewnością z szeroką ofertą działań i wydarzeń do udziału, w których serdecznie wszystkich zapraszamy.

GBP w Świlczy z/s w Trzcianie