Zbiornik retencyjny

staw bratkowiceKąpielisko w Bratkowicach to zbiornik wodny o charakterze retencyjnym, zasilany wodami miejscowego potoku. Położony jest on na pastwiskach. Jego budowę rozpoczęto 1 1995 roku i po dwóch latach zakończono.

Kąpielisko ma powierzchnię 1,80 ha, średnia głębokość wynosi 1,30 m, natomiast maksymalna 2,50 m. Mimo, że w głównej mierze akwen ten zapewnia wodę do celów rolniczo-gospodarskich, to jest on też wykorzystywany do celów rekreacyjnych. Dojazd do niego odbywa się asfaltowa drogą, przebiegającą przez wieś Bratkowice w kierunku zabudowań Państwowego Gospodarstwa Leśnego. Za zabudowania należy skręcić w drogę o nawierzchni żwirowej, które bezpośrednio prowadzi do kąpieliska. Mimo, że w głównej mierze akwen ten zapewnia wodę do celów rolniczo-gospodarskich, to jest on też wykorzystywany do celów rekreacyjnych. W upalane dni ściągają w to miejsce tłumy ludzi. Chętnie odwiedzają je miejscowi, jak i osoby z aglomeracji rzeszowskiej. Najwięcej odwiedzających jest w dni wolne od pracy latem.

Kąpielisko usytuowane jest przy lesie. Na plażach wokół zbiornika znajdują się ławeczki i stoliki, są też miejsca na ogniska. Jest też pobliżu sklep. Przy drodze dojazdowej znajduje się parking.

W pobliżu miasta Rzeszowa niewiele jest miejsc zdatnych do kąpieli i uprawiania sportów wodnych z uwagi na zanieczyszczenie rzek i ubóstwo jezior. Dlatego też zalew w Bratkowicach jest miejscem atrakcyjnym, jest tez dużą szansą dla gminy na przyciągnięcie turystów.