Piłka nożna na murawie

Zgodnie z tradycją - w lipcu 2023 r. ruszyła kolejna edycja rozgrywek piłkarskich o Puchar Wójta Gminy Świlcza. Tak jak zwykle - sześć zespołów zostało rozlosowanych na dwie grupy eliminacyjne, w których rywalizowały systemem „każdy z każdym”. Zwycięzcy swoich grup awansowali do finału, zespoły z drugich miejsc zagrali w finale pocieszenia, natomiast drużyny, które zajęły trzecie lokaty odpadły z dalszych gier. W tym roku w pierwszej grupie znalazły się ekipy LKS „Mrowlanki” Mrowla, LKS „Bratka” Bratkowice i LKS „Dąb” Dąbrowa. Tutaj doszło do bezprecedensowej sytuacji. Na pierwszym miejscu ex aequo znalazły się faworyzowane drużyny „Mrowlanki” i „Bratka”(taki sam dorobek punktowy, bilans bramkowy i klasyfikacja fair play). O kolejności w tabeli zdecydowało więc - zgodnie z regulaminem turnieju losowanie. Los był bardzie łaskawy dla ekipy z Mrowli i po rzucie monetą to ona awansowała do finału. Druga grupa mecze rozgrywała w Świlczy, a w jej skład weszły: KS Świlcza, LKS Trzcianka” Trzciana i KS „Rudnianka” Rudna Wielka. Zwycięstwo po dwóch wygranych spotkaniach przypadło zespołowi z Rudnej Wielkiej, a drugie miejsce „Trzciance” Trzciana.

Wyniki w grupie A: stadion LKS „Mrowlanki” Mrowla

LKS „Mrowlanka” Mrowla – LKS „Bratek” Bratkowice 1:1 (0:0)

Bramki:
0:1 – Paweł Mytych (50 min.)
1:1 – Paweł Zając (57 min.)

LKS „Dąb” Dąbrowa – LKS „Bratek” Bratkowice 0:6 (0:2)

Bramki:
0:1 – Grzegorz Ciszewski (8 min.)
0:2 – Marcin Kłeczek (30 +2 min.)
0:3 – Marcin Kłeczek (42 min.)
0:4 – Arkadiusz Grobelny (44 min.)
0:5 – Dawid Adamiak (57 min.)
0:6 – Dawid Kwoka (60 + 2 min.)

LKS „Mrowlanka” Mrowla - LKS „Dąb” Dąbrowa 6:0 (2:0)

Bramki:
1:0 – Paweł Adamczyk
2:0 – Paweł Zając
3:0 – Paweł Zając
4:0 – Dawid Janowski
5:0 – Paweł Zając
6:0 – Jakub Bednarz

Tabela, grupa A:

MiejsceDrużynaMeczePunktyBilans bramkowy
I „Bratek” 2 4 7 – 1
II „Mrowlanka” 2 4 7 – 1
III „Dąb” 2 0 0 – 12

Wyniki w grupie B; stadion KS Świlcza

KS Świlcza - LKS „Trzcianka” Trzciana 1:2 (0:2)

Bramki:
0:1 – Jan Miłek (27 min.)
0:2 – Jan Miłek (30 min.)
1:2 – Bartosz Molęda (38 min.)

KS „Rudnianka” Rudna Wielka – LKS „Trzcianka” Trzciana 4:1 (2:0)

Bramki:
1:0 – Sebastian Kruczek (1 min.)
2:0 – Jakub Dajak (22 min.)
2:1 – Jan Miłek (34 min.)
3:1 – Grzegorz Kornaga (43 min.)
4:1 – Sebastian Kruczek (58 min.)

KS Świlcza – KS „Rudnianka” Rudna Wielka 1:2 (1:0)

Bramki:
1:0 – Michał Stalec
1:1 – Michał Zieliński
1:2 – Michał Zieliński

Tabela, grupa B:

MiejsceNazwa drużynyMeczePunktyBilans bramkowy
I „Rudnianka” 2 6 6 – 2
II „Trzcianka” 2 3 3 – 5
III KS Świlcza 2 0 2 - 4

Decydujące mecze zostały rozegrane 22 lipca 2023 r., a gospodarzem zawodów był Ludowy Klub Sportowy „Mrowlanka” Mrowla. Turniej finałowy połączony został z obchodami 70-lecia istnienia klubu z Mrowli. Licznie przybyłych sympatyków piłki nożnej oprócz emocji sportowych czekało wiele atrakcji. Zarząd klubu stanął na wysokości zadania i zapewnił niespodzianki dla dzieci i dorosłych. Na imprezie można było korzystać z grilla i dmuchanej zjeżdżalni. Dzieci miały do dyspozycji watę cukrową, popcorn i lody. Przed meczami finałowymi przeprowadzone zostały rozgrywki dla dzieci, które wraz z rodzicami wzięły udział w pokazowych meczach i konkursie rzutów karnych. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna.

O godzinie 1500 w meczu o III miejsce na płytę boiska wybiegły drużyny LKS „Bratka” Bratkowice i LKS „Trzcianki” Trzciana. Dysponujący szerszą kadrą zawodników zespół „Bratka” nie pozostawił złudzeń „Trzciance i wysoko ją pokonał - strzelając aż siedem bramek. Borykająca się z kontuzjami piłkarzy drużyna ze Trzciany miała swoje okazje do zdobycia honorowego trafienia, ale ostatecznie sztuka ta nie udała się i mecz zakończył się wynikiem 7:0.

LKS „Bratek” Bratkowice - LKS „LKS „Trzcianka” Trzciana 7:0 (3:0)

Bramki:
1:0 – Dawid Kwoka (10 min.)
2:0 – Dawid Adamiak (35 min.)
3:0 – Paweł Mytych (45 min.)
4:0 – Mariusz Kowal (55 min.)
5:0 – Marcin Kłeczek (72 min.)
6:0 - Mariusz Kowal (82 min.)
7:0 - Mariusz Kowal (86 min.)

O godzinie 1730 w meczu finałowym spotkały się drużyny LKS „Mrowlanki” Mrowla i KS „Rudnianki” Rudna Wielka. Mecz przez cały czas był wyrównany i bardzo zacięty. Obie ekipy nie pozostawiały swojemu rywalowi zbyt wiele miejsca na boisku przez co o sytuacje strzeleckie było bardzo trudno. Przez regulaminowe 90 minut gry utrzymał się wynik bezbramkowy - więc byliśmy świadkami dogrywki. W dodatkowym czasie gry również nie zanosiło się, aby któraś z ekip strzeliła decydującego gola. Gdy wszyscy kibice byli już przygotowani na serię rzutów karnych - w 117 minucie Kamil Bosek z drużyny gospodarzy znalazł trochę miejsca w polu karnym i strzałem w długi róg nie dał szans bramkarzowi „Rudnianki”. Na odrabianie strat ekipie z Rudnej Wielkiej zabrakło czasu i po roku przerwy „Mrowlanka” ponownie mogła cieszyć się z wygranej w Pucharze Wójta.

LKS „Mrowlanka” Mrowla – KS „Rudnianka” Rudna Wielka 1:0 (0:0, 0:0)

Bramki:
1:0 – Kamil Bosek (117 min.)

Ostateczna klasyfikacja Pucharu Wójta w piłce nożnej 2023 r.

  1. LKS „Mrowlanka” Mrowla,
  2. KS „Rudnianka” Rudna Wielka,
  3. LKS „Bratek” Bratkowice,
  4. LKS „Trzcianka” Trzciana.

Korona króla strzelców przypadła również zawodnikowi „Mrowlanki”. Najwięcej trafień w trzech meczach zaliczył Paweł Zając, który cztery razy pokonywał bramkarzy rywali. Wszystkie gole strzelił w meczach eliminacyjnych: z „Bratkiem” Bratkowice i „Dębem” Dąbrowa.

Pełna klasyfikacja strzelców:

  • Paweł Zając („Mrowlanka”) – 4 bramki
  • Jan Miłek („Trzcianka”), Mariusz Kowal, Marcin Kłeczek (obaj „Bratek”) – po 3
  • Paweł Mytych, Dawid Kwoka, Dawid Adamiak (wszyscy „Bratek”), Sebastian Kruczek, Michał Zieliński (obaj „Rudnianka”) – po 2
  • Grzegorz Ciszewski, Arkadiusz Grobelny (obaj „Bratek”), Paweł Adamczyk, Dawid Janowski, Jakub Bednarz (wszyscy „Mrowlanka”), Bartosz Molęda, Michał Stalec (obaj KS Świlcza), Jakub Dajak, Grzegorz Kornaga (obaj „Rudnianka”) – po 1.

Turniej piłkarski o Puchar Wójta Gminy Świlcza od pierwszych edycji cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczestniczących klubów piłkarskich, a także kibiców. Jest doskonałą okazją do popularyzacji tej dyscypliny sportu, a także zachęcenia dzieci i młodzieży do wspólnego oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Podczas rozgrywania spotkań finałowych stadion w Mrowli wypełniony był po brzegi sympatykami piłki nożnej z terenu całej gminy.

Warto podkreślić, że wszystkie mecze przebiegały w atmosferze fair play i sportowej rywalizacji. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali ratownicy z Podkarpackiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Rzeszowie. Słowa podziękowania należą się gospodarzom eliminacji i finałów. Zarządy i piłkarze „Mrowlanki” i KS Świlcza stanęły na wysokości zadania w pełni wywiązując się z roli współorganizatorów.

Po ostatnim gwizdku sędziego Wójt Gminy Świlcza – Adam Dziedzic wyróżnił najlepsze zespoły wręczając im pamiątkowe puchary i dyplomy. Również najlepszy snajper turnieju został uhonorowany statuetką oraz dyplomem. Przy okazji jubileuszu „Mrowlanki” docenieni zostali wieloletni działacze i piłkarze zespołu, którzy swoją aktywnością przez wiele lat przyczyniali się do popularyzacji piłki nożnej w Mrowli i Gminie Świlcza. Wójt Gminy w towarzystwie swojego Zastępcy – Sławomira Styki i Prezesa „Mrowlanki” -Dominika Zająca wręczył im symboliczne medale. 


Zapraszam do galerii zdjęć: