Zwycięska drużyna z Bratkowic

Zgodnie z tradycją - w lipcu 2022 r. ruszyła kolejna edycja rozgrywek piłkarskich o Puchar Wójta Gminy Świlcza. Formuła rozgrywania turnieju jest niezmienna od wielu lat. Sześć zespołów zostaje rozlosowywanych na dwie grupy eliminacyjne, w których rywalizują systemem „każdy z każdym”. Zwycięzcy swoich grup awansują do finału, zespoły z drugich miejsc grają w finale pocieszenia, natomiast drużyny, które zajęły trzecie lokaty odpadają z dalszych gier. W tym roku w pierwszej grupie znalazły się ekipy KS „Rudnianka” Rudna Wielka (gospodarz), LKS „Mrowlanka” Mrowla i LKS „Dąb” Dąbrowa. Najlepsza okazała się „Rudnianka”, która co prawda w pierwszym meczy tylko zremisowała z ekipą z Dąbrowy, ale w decydującym starciu okazała się lepsza od „Mrowlanki” i tym samym weszła do finału. Drugie miejsce przypadło „Mrowlance”, a z turniejem pożegnał się „Dąb” Dąbrowa. Druga grupa mecze rozgrywała w Trzcianie, a w jej skład weszły: LKS Trzcianka” Trzciana, LKS „Bratek” Bratkowice i KS Świlcza. Wszystkie trzy spotkania były bardzo zacięte, a zwycięsko wyszli zawodnicy z Bratkowic, którzy różnicą jednej bramki pokonali zarówno „Trzciankę” jak i KS Świlcza - strzelając decydujące gole w końcówkach spotkań. W ostatnim meczu obfitującym w bramki „Trzcianka” pokonała drużynę ze Świlczy i to ona zajęła drugie miejsce w grupie.

Wyniki w grupie A: stadion KS „Rudnianka” Rudna Wielka

KS „Rudnianka” Rudna Wielka – LKS „Dąb” Dąbrowa 1:1 (0:0)

Bramki:
0:1 – Wojciech Żurek (60 min.)
1:1 – Sebastian Kruczek (60+1 min.)

LKS „Dąb” Dąbrowa – LKS „Mrowlanka” Mrowla 0:3 (0:2)

Bramki:
0:1 – Dominik Zając (7 min.)
0:2 – Dominik Zając (10 min.)
0:3 – Janusz Rak (60 min.)

KS „Rudnianka” Rudna Wielka – LKS „Mrowlanka” Mrowla 2:0 (2:0)

Bramki:
1:0 – Michał Żuczek (13 min.)
2:0 – Sebastian Kruczek (17 min.)

Tabela, grupa A

Miejsce

Drużyna

Mecze

Punkty

Bilans bramkowy

I

KS „Rudnianka”

2

4

3 – 1

II

LKS „Mrowlanka”

2

3

3 – 2

III

LKS „Dąb”

2

1

1 – 4

Wyniki w grupie B: stadion LKS „Trzcianka” Trzciana

LKS „Trzcianka” Trzciana - LKS „Bratek” Bratkowice 0:1 (0:0)

Bramki:
1:0 – Mariusz Kowal (48 min.)

LKS „Bratek” Bratkowice – KS Świlcza 3:2 (1:2)

Bramki:
0:1 – Jakub Parys (18 min.)
1:1 – Dawid Jucha (24 min.)
1:2 – Mateusz Pizło (30 min.)
2:2 – Paweł Żmuda (32 min.)
3:2 – Marcin Kłeczek (60 min.)

LKS „Trzcianka” Trzciana - KS Świlcza 5:3 (1:1)

Bramki:
1:0 – Jan Miłek (10 min.)
1:1 – Michał Burz (24 min.)
1:2 – Hubert Lis (35 min.)
2:2 – Emanuel Szalony (41 min.)
3:2 – Jan Miłek (49 min.)
4:2 – Jan Miłek (50 min.)
4:3 – Mateusz Pizło (60 min.)
5:3 – Jakub Zięba (60 min.)

Tabela, grupa B

Miejsce

Nazwa drużyny

Mecze

Punkty

Bilans bramkowy

I

LKS „Bratek”

2

6

4 – 2

II

LKS „Trzcianka”

2

3

5 – 4

III

KS Świlcza

2

0

5 - 8

Mecze finałowe zostały rozegrane 24 lipca, a gospodarzem był Klub Sportowy Świlcza. Na zmodernizowanej płycie boiska o godz. 1500 w meczu o III miejsce spotkały się drużyny LKS „Trzcianka” Trzciana i LKS „Mrowlanka” Mrowla. Pomimo braków kadrowych z obu stron mecz stał na dobrym poziomie. Lekką przewagę osiągnęła drużyna ze Trzciany i to ona stworzyła kilka groźniejszych akcji. W dogodnych sytuacjach szczęścia zabrakło Emanuelowi Szalonemu, który trafił w słupek i Janowi Miłkowi, który przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem. W końcówce pierwszej połowy za przypadkowe zagranie ręką w polu karnym Wojciecha Fariana sędzia podyktował jedenastkę, którą na bramkę zamienił Dominik Zając. W drugiej części „Trzcianka” próbowała odważniej atakować, ale bezskutecznie i ostatecznie to „Mrowlance” przypadło III miejsce w turnieju.

LKS „Trzcianka” Trzciana – LKS „Mrowlanka” Mrowla 0:1 (0:1)

0:1 – Dominik Zając (43 min. z rzutu karnego)

O godzinie 1730 w meczu finałowym spotkały się drużyny LKS „Bratka” Bratkowice i Klubu Sportowego „Rudnianka” Rudna Wielka. Spotkanie toczyło się pod dyktando „Bratka. Już w 4 minucie w zamieszaniu podbramkowym wynik otworzył Sebastian Selwa. Od tego momentu przewaga piłkarzy z Bratkowic była coraz wyraźniejsza i to oni mieli kilka dogodnych sytuacji na podwyższenie rezultatu. Sztuka ta udała się Krzysztofowi Kwoce, który z bliskiej odległości pokonał Wojciecha Kycińskiego. Na 3:0 wynik ustalił Sebastian Selwa, który wykończył akcję prawa stroną Marcina Kłeczka. W drugiej połowie meczu miał „Bratek” kilka dogodnych sytuacji, ale napastnikom zabrakło zimnej krwi. Chociaż „Rudnianka” postawiła twardy opór to w meczu finałowym decydujące było większe doświadczenie boiskowe zawodników „Bratka”.

LKS „Bratek” Bratkowice – KS „Rudnianka” Rudna Wielka 3:0 (3:0)

Bramki:
1:0 – Sebastian Selwa (4 min.)
2:0 – Krzysztof Kwoka (18 min.)
3:0 – Sebastian Selwa (33 min.)

Ostateczna klasyfikacja Pucharu Wójta w piłce nożnej 2022 r.:

  1. LKS „Bratek” Bratkowice,
  2. KS „Rudnianka” Rudna Wielka,
  3. LKS „Mrowlanka” Mrowla,
  4. LKS „Trzcianka” Trzciana.

W turnieju prowadzony był ranking najlepszych strzelców. W tym roku najwięcej bramek strzelili zawodnicy, którzy spotkali się w finale pocieszenia: Dominik Zając z „Mrowlanki”, zdobywający gole w eliminacjach i turnieju finałowym oraz Jan Miłek z „Trzcianki”, który skutecznością błysnął w spotkaniu eliminacyjnym z KS Świlcza, gdzie ustrzelił hattricka.

Pełna klasyfikacja strzelców:

  • Dominik Zając („Mrowlanka”), Jan Miłek („Trzcianka”) – po 3 bramki
  • Sebastian Selwa („Bratek”), Sebastian Kruczek, Mateusz Pizło (obaj KS Świlcza) – po 2
  • Mariusz Kowal, Krzysztof Kwoka, Paweł Żmuda, Marcin Kłeczek, Dawid Jucha (wszyscy „Bratek”), Emanuel Szalony, Jakub Zięba (obaj „Trzcianka”), Janusz Rak („Mrowlanka”), Michał Żuczek („Rudnianka”), Michał Burz, Hubert Lis, Jakub Parys (wszyscy KS Świlcza), Wojciech Żurek („Dąb”) - po 1.

Turniej piłkarski o Puchar Wójta Gminy Świlcza od wielu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczestniczących klubów piłkarskich, a także sympatyków futbolu. Jest doskonałą okazją do popularyzacji tej dyscypliny sportu, a także zachęcenia dzieci i młodzieży do wspólnego oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Podczas rozgrywania spotkań finałowych stadion w Świlczy wypełniony był po brzegi kibicami
z terenu całej gminy. Warto podkreślić, że wszystkie mecze przebiegały w atmosferze fair play i sportowej rywalizacji. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali ratownicy z Podkarpackiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Rzeszowie. Słowa podziękowania należą się gospodarzom eliminacji i finałów. Zarządy i piłkarze „Rudnianki”, „Trzcianki” i KS Świlcza stanęły na wysokości zadania, w odpowiedni sposób przygotowując boiska, zaplecza sanitarne, szatnie, a także grilla.

Po ostatnim gwizdku sędziego Wójt Gminy Świlcza – Adam Dziedzic wyróżnił najlepsze zespoły wręczając im pamiątkowe puchary i dyplomy. Również najlepsi snajperzy turnieju otrzymali statuetki oraz wyróżnienia. Po meczu o I miejsce wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia zawodników, działaczy i kibiców z Wójtem.


Zapraszamy do galerii zdjęć: