Logo UKS Maraton TrzcianaPasjonatki piłki siatkowej, a zarazem koleżanki z boiska bazując na Uczniowskim Klubie Sportowym „Maraton” przy Szkole Podstawowej w Trzcianie utworzyły damską drużynę siatkówki.

Parkiet przyjaźni

W nieodległej przeszłości, w nieodległej miejscowości istniała drużyna damskiej siatkówki, której członkinie ramię w ramię pracowały na sukces sportowy klubu. Zawodniczki wylewając siódme poty na siłowni, biegając, skacząc, upadając na parkiet wspierały się wzajemnie. Rozwinęła się między nimi przyjaźń, również dzięki której pokonały przeciwności losu oraz inne zespoły i awansowały do wyższej ligi. Pokonały wspólnie długą i wyboistą drogę. Było to ogromnym osiągnięciem dla władz Klubu, władz miasta, zawodniczek, kibiców i wszystkich sympatyków. 

Kilka lat później te same zawodniczki, a przynajmniej część z ww. drużyny zamarzyły, by stworzyć klub wolny od nacisków, presji i „na własnych zasadach”. Główną inicjatorką przedsięwzięcia była Magdalena Mokrzycka – trener grająca jednocześnie na pozycji rozegrania. Wtórowała jej Karolina Krzanowska (Stefanik), Mariola Flis, Klaudia Korzeń, i inne. Nie było jasne, gdzie klub powinien mieć swoją siedzibę. Wówczas Karolina Krzanowska zwróciła się o sportową radę do Pani Alicji Basznianin- nauczyciela WF w Szkole Podstawowej w Trzcianie. „Karolino, jestem za! Róbmy to w Trzcianie, ponieważ mamy już podmiot - to nasz szkolny klub sportowy „Maraton”. Od tej rozmowy działania nabrały wręcz lawinowej prędkości.

Z miłości do sportu, z sympatii do Trzciany

Umiejscowienie Klubu w Trzcianie okazało się być doskonałym pomysłem- ze Trzciany pochodzi Karolina Krzanowska i kilka innych zawodniczek, które zgłosiły chęć uczestniczenia w projekcie. Obok Magdaleny Mokrzyckiej sympatią do Trzciany pałają pozostałe koleżanki- promotorki. Ponadto w Gminie Świlcza brak tradycji piłki siatkowej, a mieszkanki gminy posiadają siatkarski potencjał. Wiadomym jest, że ta dyscyplina cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno w Trzcianie, jak i innych miejscowościach, w których mieszka wielu kibiców rzeszowskich klubów. Sprzyjającym środowiskiem jest Szkoła Podstawowa w Trzcianie, której dyrektor Pan Artur Szary mocno wspiera przedsięwzięcie. Zaangażowali się wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego (Jakub Grodecki, Jacek Kisiel) na czele z Panią Alicją Basznianin, która jest Prezesem UKS-u „Maraton”. Jednocześnie władze Klubu przygotowują plan szkolenia młodszych zawodniczek, by w nieodległej przyszłości obok seniorek utworzyć drużynę juniorek. Obie grupy wiekowe brałyby udział w podkarpackich rozgrywkach ligowych.

Bez Was nie będzie nas

Ogromnego wsparcia udzielił Klubowi Wójt Gminy - Adam Dziedzic. Nie od dziś wiadomo, że włodarz Gminy znany jest z innowacyjnych akcji. Takim właśnie jest utworzenie klubu siatkówki kobiet w gminie wiejskiej. W województwie podkarpackim w gminach wiejskich działają: tylko dwie drużyny żeńskie (Rakszawa, Racławówka) - udział w Podkarpackiej 1 Lidze Kobiet; tylko trzy drużyny męskie (Czudec, Rakszawa, Racławówka), które występują na parkietach Podkarpackiej 1 Ligi Mężczyzn oraz Podkarpackiej 2 Ligi Mężczyzn. Jednocześnie na terenie Gminy Świlcza działają zespoły muzyczne, taneczne i inne, których ofertę kulturalną można prezentować przy okazji meczów siatkówki. Równocześnie Klub do współpracy zachęca koła gospodyń wiejskich, by przybliżyły rodakom swoje rękodzieła, wypieki itd.; drużyny ochotniczej straży pożarnej, by mogły demonstrować kibicom np. zasady udzielania pierwszej pomocy. Ważnym aspektem jest wspólne działanie stowarzyszeń. Wspieranie się zachęca do dalszej pracy i istnienia w ogóle.

Słowo od inicjatorów

Mamy nadzieję, że uda nam się zintegrować zarówno mieszkańców Trzciany, jak i całej Gminy Świlcza. Będziemy szkolić Wasze córki, wnuczki, koleżanki, sąsiadki. Pragniemy, byście byli z nas dumni, byście chwalili się tym, że jesteście naszymi Kibicami. Byście razem z nami tworzyli historię, bo bez Was nie będzie nas...