W budynku Pawilonu Sportowego w Świlczy powstaje Środowiskowa Świetlica Socjoterapeutyczna
Gmina Świlcza uzyskała ponad 500 tys. zł dofinansowania na „Utworzenie Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy”. Dotacja pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr VI „Spójność Przestrzenna i Społeczna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.
Projekt dotyczy przebudowy budynku wraz z zakupem wyposażenia niezbędnego do wsparcia rodziny poprzez utworzenie dziennej środowiskowej świetlicy socjoterapeutycznej.
Zakres prac obejmuje:
- przebudowę budynku pawilonu sportowego w Świlczy, wykonanie placu zabaw
- zakup i montaż wyposażenia i środków trwałych niezbędnych do funkcjonowania dziennej świetlicy socjoterapeutycznej (w tym m.in. meble, szatnia, wyposażenie kuchni),
- zakup pomocy dydaktycznych, specjalistycznego sprzętu oraz narzędzi do rozpoznawania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci, wspomagania rozwoju i prowadzenia terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Celem głównym projektu jest poprawa dostępności do zorganizowanej opieki wychowawczej na rzecz dzieci wychowujących się w rodzinach dysfunkcyjnych w Świlczy poprzez utworzenie Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w latach 2016- 2017.
Natomiast cele szczegółowe projektu są następujące:
- zwiększenie dostępności do infrastruktury zorganizowanej opieki wychowawczej w gminie Świlcza poprzez przebudowę budynku na świetlicę socjoterapeutyczną w Świlczy,
- zwiększenie szans na lepszy rozwój dziecka, dzięki zajęciom prowadzonym przez świetlicę,
- zmniejszeniu występujących dysproporcji w dostępie do opieki pomiędzy obszarami wiejskimi a miastami,
- pomoc wychowawcza poprzez rozwój i wprowadzenie nowych form opieki nad dzieckiem na terenie Gminy Świlcza,
- ograniczenie zjawiska wykluczenia społecznego i dyskryminacji poprzez możliwość uczęszczania do świetlicy przez dzieci niepełnosprawne,
Całkowita wartość projektu: 611 258,00 zł
Dofinansowanie ze środków EFRR: 505 547,22 zł
Wkład własny gminy: 89 214,26 zł
Planowane zakończenie realizacji projektu to 31.10.2017r.
Pobyt dziecka w placówce będzie nieodpłatny, dobrowolny. Zapewni opiekę i wychowanie, pomoc w nauce, organizację czasu wolnego, zabawę i zajęcia sportowe, rozwój zainteresowań, zajęcia socjoterapeutyczne, korekcyjne, psychoprofilaktyczne.