mogiłaGmina Świlcza otrzymała dotację w kwocie 92 000,00 zł na realizacje zadania polegającego na wyremontowaniu oraz odrestaurowaniu Zbiorowej Mogiły z II Wojny Światowej mieszczącej się na cmentarzu parafialnym w Bratkowicach.

Zbiorowa mogiła upamiętniająca ofiary II wojny światowej została w całości odrestaurowana oraz wyremontowana. Wszystkie elementy zostały zdjęte i zastąpione nowymi, granitowymi. W centralnym miejscu mogiły znajdowała się tablica główna z trzema krzyżami, która została odnowiona. Na płycie głównej wymieniono 18 tabliczek z imionami z nazwiskami pomordowanych i poległych w walce. W górnej części mogiły odnowiono trzy chromoniklowe krzyże oraz orzeł z koroną.

Remont miał na celu oddanie hołdu ofiarom pochowanym w zbiorowej mogile oraz przyczynił się do zachowania dla kolejnych pokoleń miejsca przypominającego o ciężkiej i bolesnej historii naszej „małej” ojczyzny. Rezultatem zadania było przywrócenie odpowiedniego wyrazu, stanowiącego wyraz hołdu partyzantom biorącym udział w operacji "Burza" i mieszkańcom wsi poległym w II wojnie światowej. Realizacja zadania podkreśliła prestiż miejsca pamięci a, także wpłynęła na zachowanie i ochronę naszego dziedzictwa narodowego.

Dotacja na ww. zadanie pochodzi z następujących źródeł:

  • Dotacja w kwocie 32 000,00 zł na realizację zadania w ramach Programu Groby i cmentarze wojenne w kraju ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
  • Dotacja celowa w kwocie 60 000,00 zł na realizację zadania w ramach podpisanego porozumienia z Wojewodą Podkarpackim w sprawie powierzenia zadań, przyznania dotacji i ustalenia wzajemnych obowiązków w zakresie bieżącego utrzymania, remontów oraz sprawowania opieki nad cmentarzami i mogiłami wojennymi.

Całkowity koszt inwestycji to 100.000,00 zł. Prace remontowe przy zbiorowej mogile wykonała firma Handlowa „ROSE” Tomasz Leszczak ze Strzyżowa.

____________________________________________________

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...


Logo Ministerstwo Kultury

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa,
zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.