Puchary zawodów strażackich

W niedzielne popołudnie 18 czerwca 2023 r. na stadionie piłkarskim LKS „Dąb” Dąbrowa przeprowadzone zostały gminne zawody sportowo-pożarnicze. Do strażackiej rywalizacji przystąpiło 7 drużyn męskich (grupa A) z jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Świlcza tj. OSP Błędowa Zgłobieńska, OSP Bratkowice, OSP Dąbrowa, OSP Mrowla, OSP Rudna Wielka, OSP Trzciana oraz OSP Woliczka. Na starcie zabrakło jednostki ze Świlczy. Nie było również – w odróżnieniu do poprzednich lat - drużyny żeńskiej (grupa C), ale za to po raz pierwszy w historii zmagań strażackich w gminie Świlcza wystąpiła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. O jej start postarała się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie, która w tym celu podjęła stosowną uchwałę. A wszystko to dla szerszego zainteresowania młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowania jej do bezinteresownej służby w szeregach OSP.

Zawody sportowo-pożarnicze to jeden z ważniejszych elementów szkolenia pożarniczego strażaków ratowników. Warto podkreślić, że konkurencje wykonywane podczas zawodów są bardzo zbliżone do działań ratowniczo-gaśniczych, więc okres przygotowań do zawodów służy podniesieniu ich umiejętności i kwalifikacji, a tym samym wzrostowi bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

Zawody rozpoczęły się o godz. 1600 przemarszem pododdziałów OSP na płytę boiska, prowadzonych przez Komendanta Gminnego ZOSP RP w Świlczy – Bogdana Ciocha i złożenia przez niego meldunku o gotowości do zawodów – Wójtowi Gminy Świlcza – Adamowi Dziedzicowi, który następnie przywitał wszystkich strażaków, zaproszonych gości oraz zgromadzonych na stadionie kibiców.

Pod czujnym okiem komisji sędziowskiej zawody sportowo-pożarnicze rozgrywały się w 3 konkurencjach: sztafecie pożarniczej 7x50 m, ćwiczeniu bojowym oraz mustrze. Zasady klasyfikacji końcowej sztafety i bojówki niezmienne są od lat: na końcowy wynik składa się suma punktów uzyskana przez poszczególne jednostki w obu konkurencjach, przy czym zwycięża jednostka, która zdobywa ich najmniejszą liczbę (suma uzyskanego czasu w sekundach przy założeniu, że 1 sekunda = 1 punkt oraz punktów karnych przyznawanych za nieprawidłowe wykonanie ćwiczeń). Po rozlosowaniu kolejności startowej drużyn zmagania rozpoczęli druhowie z OSP Trzciana, a następnie do startu przystępowały pozostałe jednostki.

W rywalizacji drużyn męskich - najlepsza okazała się Ochotnicza Straż Pożarna z Bratkowic. Wystąpiła w składzie: Jakub Majka, Paweł Stec, Michał Kwas, Piotr Wojton, Robert Kwas, Kamil Kula, Dawid Ziobro, Bartosz Zając, Marcel Jucha i Sławomir Wojton.

Wyniki osiągnięte przez poszczególne jednostki startujące w Grupie „A”:

Zajęte miejsce

Jednostka

Uzyskany wynik

1.

OSP Bratkowice

108,44 pkt.

2.

OSP Mrowla

111,92 pkt.

3.

OSP Rudna Wielka

125,04 pkt.

4.

OSP Trzciana

127,50 pkt.

5.

OSP Woliczka

130,00 pkt.

6.

OSP Dąbrowa

131,41 pkt.

7.

OSP Błędowa Zgłobieńska

147,18 pkt.

W konkurencji „Musztra” zwyciężyła jednostka OSP z Dąbrowy z łącznym wynikiem 101 punktów. Ta stosunkowo młoda konkurencja to ogół ćwiczeń prowadzących do przygotowania strażaka oraz pododdziałów straży pożarnej do służby wewnętrznej. Ma na celu wypracować jednolite normy zachowania się w typowych sytuacjach, a także uczy dokładnego wykonywania rozkazów, wytrwałości, dyscypliny, podporządkowania służbowego, szacunku do drugich osób oraz szacunku do munduru.

Zawody zakończyły się złożeniem meldunku Wójtowi Gminy Świlcza i wyprowadzeniem pododdziałów OSP przez Komendanta Gminnego ZOSP RP w Świlczy. Po zakończeniu rywalizacji nastąpiło wręczenie pucharów, dyplomów, pamiątkowych gadżetów oraz podsumowanie całej imprezy. Gratulacje strażakom za udział w zawodach składali: Wójt Gminy – Adam Dziedzic, Zastępca Wójta – Sławomir Styka, Prezes ZOSP RP w Świlczy – Tomasz Kwoka, Komendant Gminny ZOSP RP w Świlczy – Bogdan Cioch oraz ks. Józef Książek – kapelan powiatowy strażaków.

Gratulujemy zwycięzcom i jednocześnie składamy podziękowania dla wszystkich strażaków ratowników za udział w zawodach, za wysoki poziom sportowy oraz postawę fair play. Dziękujemy druhom OSP z Dąbrowy za prace wynikające z roli gospodarza oraz wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie współzawodnictwa.

Tekst: Paweł Rzepka
Zdjęcia: Andrzej Bednarz


Zapraszam do galerii zdjęć: