Dekoracje świąteczne na jarmarku

Zapach pierników, feeria barw, dźwięk świątecznych piosenek – wszystko to znalazło się na Jarmarku Bożonarodzeniowym zorganizowanym 11 grudnia w Mrowli przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie i Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Świlcza. A to nie wszystko!

Niedzielny poranek zaskoczył wszystkich grubą warstwą białego puchu pokrywającego wszystko wokół. Śnieg zgodnie ze swoją naturą nie ominął i dróg, co utrudniło nieco dojazd organizatorom i odwiedzającym jarmark. Ale „dla chcącego…” i już od godziny 9 sala Domu Strażaka w Mrowli była świadkiem wspaniałych rzeczy. Mnogość świątecznych ozdób, zapach potraw – pierogów, uszek, krokietów, chleba i ciast – począwszy od piernikowych domków, przez ciasta i ciasteczka. Czego tam nie było!

Całości dopełniała cudowna dekoracja przygotowana przez gospodarzy – Koło Gospodyń Wiejskich z Mrowli, które zadbało o iście świąteczny klimat. Częstowały ciepłą herbatą i kawą, serwowały ciasta i potrawy wigilijne. Przygotowały także dekorację – zastawiony stół wigilijny i wysoka, sięgająca sufitu żywa choinka, przyozdobiona bombkami i drewnianymi przyborami kuchennymi przyciągała wzrok wszystkich wchodzących, a zbudowany specjalnie na tę okazję, udekorowany kominek z tańczącymi lalkami i dymiącym „ogniem” zachwycał.

Okrzyki zachwytu można było zresztą usłyszeć przy każdym stoisku. Uśmiechy na twarze przywoływały stroiki, skrzaty, choinki, bombki, ozdoby, świeczniki – nie sposób tu wymienić wszystkiego, co przygotowały zaradne gminne gospodynie. Stworzony świąteczny klimat podkreślony pogodą za oknem udzielał się wszystkim przez cały czas trwania jarmarku. Był on także okazją do wsparcia szczytnego celu – dochód ze sprzedaży ozdób z jednego ze stoisk przeznaczony był na rehabilitację Marii Mazur poszkodowanej w wyniku wypadku komunikacyjnego. Nie było chyba osoby, która wyszłaby z jarmarku z pustymi rękami.

Na stoisku przy wejściu odbywały się warsztaty rękodzieła przygotowane i prowadzone przez pracowników Gminnego Centrum Kultury, w których chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyły odwiedzające jarmark dzieci. Uważnie słuchając wskazówek prowadzących, przygotowywały gwiazdki, choinki i łańcuchy choinkowe, a także kolorowały świąteczne obrazki.

Jarmark był nie tylko okazją do zaopatrzenia się w świąteczne ozdoby. Był także czasem podziękowań Kołom Gospodyń Wiejskich za ich pracę, ale i dla samych gospodyń możliwością spotkania, wymiany pomysłów i inspirujących rozmów.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy mimo utrudnionych warunków pogodowych uczestniczyli w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że kolejne jarmarki przyciągną jeszcze większe rzesze przybyłych.

Tekst: Karolina Salach
Zdjęcia: Andrzej Bednarz


Zapraszam do galerii zdjęć: