W związku z zawartą umową pomiędzy Gminą Miasto Rzeszów a Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza i Stowarzyszeniem Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, którego członkiem jest Gmina Świlcza, na opracowanie modelu transportowego informujemy, że rozpoczęły się kompleksowe badania ruchu na terenie Miasta Rzeszowa oraz Gmin Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Celem badań jest też dostosowanie układu i oferty komunikacyjnej do potrzeb mieszkańców oraz dokonanie kolejnych ulepszeń w komunikacji publicznej obsługującej cały ten obszar.

Zespół badawczy będzie chciał również dokonać przeglądu oczekiwań pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg po to, aby na bazie ich odpowiedzi poprawić między innymi poziom bezpieczeństwa w miejscach użytkowanych i współdzielonych przez te grupy użytkowników.

Istotną częścią przedsięwzięcia będą badania ankietowe, których celem będzie poznanie zachowań komunikacyjnych mieszkańców oraz uzyskanie odpowiedzi dotyczących preferencji transportowych. Jak przekonują naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, jest to jeden z kluczowych elementów całego przedsięwzięcia.

Ankieterów biorących udział w badaniach będzie można zweryfikować dzwoniąc do Urzędu Statystycznego w Rzeszowie pod numer 17 853 52 10 w. 106 (w godz. 7.00-15.30). Co ważne, każdy z nich będzie posiadał stosowny unikatowy identyfikator.

W związku z tym, że badania będą wykonywane również na terenie naszej gminy poniżej przekazujemy linki do publikacji umieszczonych na stronach informacyjnych Rzeszowa: