Cytat Papieża Jana Pawła IIWolontariusz to osoba, która bez wynagrodzenia świadczy pracę w Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy. Mamy sześć wolontariuszek, które poświęcają swój czas i angażują się w działania jakie podejmujemy na co dzień.

Wolontariat to działanie pro bono. Działający nie oczekują i nie otrzymują za swoją aktywność wynagrodzenia.

Najczęstsze motywacje wolontariuszy:

  • chęć zrobienia czegoś dobrego, pożytecznego;
  • potrzeba kontaktu z ludźmi lub nawiązania nowych znajomości;
  • chęć bycia potrzebnym;
  • chęć spłacenia dobra, które kiedyś od kogoś się otrzymało
  • chęć zdobycia nowych umiejętności oraz doświadczeń zawodowych i życiowych;
  • pobudki religijne

Nasze wolontariuszki chętnie pomagają dzieciom w odrabianiu zadań domowych, wspierają rozmową, czytają dzieciom, organizują zajęcia plastyczne i techniczne – dzieląc się swoimi umiejętnościami, podejmują aktywność przy organizacji różnych wydarzeń świetlicowych. Dla wychowawców świetlicy jest to nieoceniona pomoc. Urozmaica to także plan pracy.

 Dzieci lubią wolontariuszy, nawiązują się relacje, miło spędza się czas.

Wolontariuszki często dzielą się refleksjami, iż te dyżury wolontariackie pozytywnie je nastrajają do życia, czują, że dobrze wykorzystują swój czas. Pomoc jaką udzielają dzieciom jest ważna, ale tak samo ważne są emocje jakie budują się podczas spotkań.

Daje to satysfakcję, podnosi na duchu, człowiek ma poczucie dobrze spełnionego obowiązku. W naszej placówce mamy doświadczonych wolontariuszy, którzy niosą już bagaż zdobytych umiejętności.

Zachęcamy młodzież uczącą się która ukończyła 18- rok życia, a także studentów do podejmowania takich aktywności, ponieważ podejmując się pracy wolontariackiej realizujemy określone zadania. Pozwalają one na zdobywanie doświadczenia, nabywanie nowych umiejętności i wiedzy. Wolontariusze mają większe szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Bycie aktywnym może też istotnie pomóc w kontaktach z potencjalnymi pracodawcami. Pierwsza umowa o pracę dość często jest kontynuacją współpracy w ramach wolontariatu lub efektem doświadczeń wyniesionych z takiej właśnie działalności. Wolontariusze dzięki swojej aktywności mają okazję do nawiązywania nowych znajomości. Bardzo ważną korzyścią jest samorealizacja, wyjście poza ramy pracy zawodowej, możliwość wykazania się w działaniu.

Cytat Papieża Jana Pawła II

Jeśli ktoś chciałby podjąć się wolontariatu w Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy zapraszamy, nasz adres:

Świlcza 150 B – budynek przy Stadionie sportowym w Świlczy
Tel. 17 506 15 75
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Wierni jesteśmy hasłu: Wolontariat jest OK!

Magdalena Lisowska
Kierownik Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy