Rozpoczęcie roku szkolnego 2022-2023

Potrzeba nam spokoju i odwagi...

Skończyły się wakacje. Przed uczniami i nauczycielami, a także rodzicami - znowu szkoła, rok szkolny 2022 -2023. Przeżyjemy w niej mnóstwo wspólnych chwil, więc patrzmy w przyszłość z optymizmem, bądźmy pełni radości i czerpmy energię do pracy z wakacyjnych przygód. I pamiętajmy, że:

„Im więcej wiedzy posiądziemy teraz,
tym trudniej będzie nas pokonać w przyszłości
- o tyle będziemy mądrzejsi…”

Jesteśmy wszyscy teraz u początku wędrówki i dopiero w czerwcu przyszłego roku ujrzymy jej finisz.

Pokonujmy więc wytrwale wszystkie przeszkody pojawiające się na naszej drodze, walczmy o jak najlepsze stopnie, reprezentujmy godnie naszą szkołę i pamiętajmy, że nasz szlak trzeba pokonać piechotą, dzień w dzień trzeba poświęcać czas i wkładać pracę, a wówczas marsz ten stanie się dla nas owocny. Sami będziemy z niego dumni, a i rodzicom i nauczycielom sprawimy wiele radości. Tak powinni myśleć uczniowie a nauczyciele? Jak podają aktualnie różne media w Polsce brakuje ok. 16 tys. nauczycieli, tj. o 4 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Start nie jest łatwy ze względu na gorącą atmosferę medialną, zwłaszcza wokół podręcznika do przedmiotu „Historia i teraźniejszość” prof. Roszkowskiego. ZNP zapowiada strajki ze względu na nie spełnienie obietnic podwyżek płac dla sfery budżetowej. Zapowiada się wiele zmian dla szkoły. By dobrze pracować muszą mieć stabilność, spokój i pozytywną twórczą atmosferę nauki i pracy. Szkoła powinna być wolna od wszelkiej polityki.

Nowy rok szkolny 2022/23 w naszym regionie rozpocznie 270 tys. uczniów plus ukraińscy uczniowie (w ub. r. szk. było ich 4 432).

Na powrót wszystkich uczniów w nowym roku. przygotowywały się obiekty oświatowe, gdzie przeprowadzono wiele inwestycji, remontów i prac porządkowych.

Inauguracja roku szkolnego 2022/23 odbywa się zgodnie z tradycją, tj. uroczystymi Mszami Świętymi w kościołach parafialnych i uroczystościami powitania szkół.

Szkoły zostały już wypełnione gwarem i śmiechem uczniów.

Jak to dobrze znów spotkać się z kolegami, nauczycielami, podzielić wrażeniami, powspominać letnie przygody. Ale czy potrwa to długo? Czy może wrócić nauczanie on-line? Czy ustanie wojna o krok od nas - w Ukrainie? Czy będzie stabilna praca szkolna?

Na razie kolejny moduł koronawirusa nie atakuje natarczywie, ale bądźmy optymistami ostrożnymi.

Życzę wszystkim, żeby ten rok był dla wszystkich... jak najbardziej owocny, spokojny. Przyniósł dużo satysfakcji i radości ze wspólnej pracy. Aby szkoła oprócz miejsca obowiązkowej nauki była miejscem, do którego uczniowie będą przychodzić z przyjemnością, by spotkać się z kolegami i koleżankami.

Rodzicom zaś życzę jak najwięcej radości ze swoich pociech i ich edukacyjnych sukcesów, Nauczycielom satysfakcji z pracy zawodowej, wytrwałości w niesieniu przysłowiowego „kaganka oświaty” oraz optymizmu i uśmiechu na co dzień, realizacji planów i zamierzeń oraz wszelkiej pomyślności.

Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele i Uczniowie!

Drodzy uczniowie klas pierwszych. Bardzo dziękuję za wybory naszych szkół na terenie gminy. Mam nadzieję, że Wasze oczekiwania zostaną tutaj spełnione, a czas spędzony w murach naszych szkół uznacie za najlepszy w Waszym życiu. Uczniom klas starszych życzę samych dobrych dni w naszej szkołach, poczucia spełnienia i zadowolenia, a także owocnej pracy w zdobywaniu nowej wiedzy.

Drodzy ósmoklasiści, przed Wami ostatni rok w szkole. Życzę Wam dużej motywacji do pracy, sprostaniu wielu obowiązkom ale także radości z dnia codziennego.

Drodzy rodzice, życzę Wam spokoju i cierpliwości oraz wielu powodów do zadowolenia. Liczę na owocną współpracę, a w tym trudnym czasie – na wsparcie. To od nas – nauczycieli i rodziców – zależy w głównej mierze bezpieczeństwo naszej młodzieży.

Szanowni Nauczyciele i Pracownicy Szkoły, życzę Wam uznania szacunku i doceniania, satysfakcji z wykonywanej pracy i zadowolenia z jej efektów.

Nowy rok szkolny uważam za otwarty !

Jak powiedział Phil Bosmans „Bogactwem człowieka są uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo”. Życzę nam wszystkim takiego bogactwa jak najwięcej.

Życzę wszystkim, żeby ten rok był dla wszystkich jak najbardziej owocny, spokojny. Przyniósł dużo satysfakcji i radości ze wspólnej pracy dla wspólnego dobra.

 Adam Dziedzic – Wójt Gminy Świlcza