Zdjęcie grupowe uczestników spotkania

Razem przez pół wieku

Rocznica ślubu to ważne wydarzenie. Oczywiście najwięcej emocji budzi ta pierwsza, piąta, dziesiąta, choć warto świętować każdego roku. Jednak Złote Gody zasługują na specjalne podejście, wszak oznaczają wspólne przeżycie połowy wieku. Złoto – jeden z najszlachetniejszych metali jest symbolem ogromnej wartości. Przeżycie wspólnie 50 lat – to nie lada wyczyn, ma ogromną wartość. Dzisiaj szczególnie wydaje się czymś trudnym do osiągnięcia, gdy tak wiele jest rozwodów, późno wychodzi się za mąż, a i choroby cywilizacyjne przyczyniają się do skracania życia. 50. rocznica ślubu – to jeden z najważniejszych jubileuszy w życiu małżonków oraz ich rodzin. To przepiękne świadectwo potęgi i siły miłości, która połączyła ze sobą dwoje ludzi i przez 50 lat pozwalała im wspólnie pokonywać życiowe zakręty. Tak więc... Złote Gody – to wyjątkowa okazja, która aż prosi się, o odpowiednią oprawę. Każdy jubileusz jest okazją do świętowania, ale...

Złote Gody to rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku.

To właśnie ta piękna okazja była powodem uroczystości, jaka odbyła się w niedzielę 31 lipca 2022 r. wpierw w Bratkowicach w Kościele parafialnym, a później – w Trzcianie – w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji gminy Świlcza. (Powodem zmian była niestabilność aury).

W tym dniu 16 par z terenu gminy Świlcza świętowało pięćdziesięciolecie pożycia małżeńskiego. Jedna – sześćdziesięciolecie – Diamentowe Gody. Organizatorem uroczystości był wójt Gminy Świlcza Adam Dziedzic.

Msza św. w kościele w BratkowicachW kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach, tradycyjnie już, ks. proboszcz Józef Książek, w intencji Jubilatów odprawił uroczystą Mszę św. Podczas nabożeństwa jubilaci odnowili przysięgę małżeńską, którą składali sobie pięćdziesiąt lat temu. Proboszcz przekazał Jubilatom specjalne błogosławieństwo. Mówił m.in. – „Minęło 50 lat i więcej od momentu, kiedy Wasze własne ścieżki połączyły się we wspólną drogę życia, niejednokrotnie krętą i wyboistą. Kroczyliście tą drogą razem, napotykając różne troski i problemy. Jak pisał św. Paweł: Miłość nie szuka poklasku, nie unosi się pychą, nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego, nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje.”

Dalsze uroczystości odbyły się w GCKSIR, gdzie gospodarz i administrator obiektu dyr. Adam Majka stanął na wysokości zadania i przygotował, jak zawsze, całą stronę logistyczną uroczystości. Od serdecznych powitań, wspaniałych dekoracji sali, scenografii, prezentacji Jubilatów, części oficjalnej, części artystycznej... po towarzysko-rodzinną. 

Rodzina jest pierwszą i podstawową ludzką wspólnotą.
Jest środowiskiem życia i środowiskiem miłości.
Św. Jan Paweł II

50- i 60-lecie pożycia małżeńskiego świętowały następujące pary:

 • Krystyna i Józef Bednarz – z Bratkowic
 • Janina i Marian Bednarz – z Bratkowic
 • Franciszka i Ryszard Bartusik – z Błędowej Zgłobieńskiej
 • Zuzanna i Jan Bartnik – z Rudnej Wielkiej
 • Władysława i Władysław Czach – ze Świlczy
 • Anna i Zbigniew Dziedzic – ze Świlczy
 • Maria i Ryszard Depa – ze Trzciany
 • Kazimiera i Stanisław Depa – z Rudnej Wielkiej
 • Danuta i Wiesław Kokoszka – ze Świlczy,
 • Janina i Jan Marcinek – ze Świlczy
 • Józefa i Zdzisław Prygoń – ze Świlczy,
 • Maria i Zdzisław Sagan – z Rudnej Wielkiej
 • Helena i Aleksander Surowiec – z Bratkowic
 • Krystyna i Tadeusz Szalony – z Bratkowic
 • Barbara Winiarska – z Rudnej Wielkiej.
 • Petronela i Michał Zembroń – z Błędowej Zgłobieńskiej (Diamentowe Gody – 60 lat pożycia małżeńskiego)

Gratulacje najserdeczniejsze i szczere należą się wszystkim Jubilatom – to całe pół wieku!

Z kolei głos zabrał Wójt Gminy Świlcza Adam Dziedzic, który uczestniczył w uroczystościach wraz z małżonką Renatą. W swym obszernym niezwykle wyważonym wystąpieniu, wygłoszonym ze zrozumieniem i empatią do słuchaczy, bez sloganów i uproszczeń ale znawstwem cytatów tematycznych i bardzo wielką kulturą słowa mówił o roli rodziny w życiu społeczności lokalnych i działaniach samorządowych i patriotyzmie w szerokim znaczeniu. –„Takie uroczystości przypominają, że najważniejsza w życiu każdego człowieka jest miłość, bo tylko ona jest w stanie przetrwać każdą burzę i każdą zawieruchę w życiu. Małżeństwo uczy nas pokory, cierpliwości oraz wybaczania. Każdego dnia wspólnego życia.

Jesteśmy dumni, że w naszej gminie coraz więcej par małżeńskich może poszczycić się tak długim stażem. Jest to piękny przykład dla młodych pokoleń, że miłość, życzliwość i wzajemny szacunek jest gwarantem szczęśliwego małżeństwa.

„– Swoją życiową postawą, drodzy Jubilaci, dajecie nam wszystkim przykład jak przejść przez życie będąc szczęśliwymi ludźmi. Pokazujecie młodym pokoleniom, jak ważne są więzy rodzinne i małżeńskie, jak ważne jest rozumienie prawdziwej miłości. Jesteście dowodem tego, że małżeństwo i jego nierozerwalność, a tym samym rodzina są najważniejsze. To jest podstawa dla funkcjonowania lokalnych społeczności i dla naszej Ojczyzny”.
Tymi słowami m.in. wójt Dziedzic wyraził swój głęboki szacunek i uznanie dla małżeństw, które obchodziły swoje wielkie święto.

Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie.
Konstanty Ildefons Gałczyński

Podobno nic nie trwa wiecznie, ale (...) czasami miłość trwa nawet wtedy, kiedy ukochana osoba odejdzie.

Uczestnicy spotkania na sali Gminnego Centrum Kultury w TrzcianieDekoracja Jubilatów Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i wręczanie stosownych przebiegała sprawnie. Pomagały wójtowi A. Dziedzicowi panie – pracowniczki UG: Wioletta Bajek i Monika Piątek. Każda para Jubilatów obdarowana została cudownym bukietem żywych kwiatów. Zabrakło jedynie tradycyjnego „Sto lat”. Można być dumnym, że w Gminie Świlcza coraz więcej par małżeńskich może poszczycić się tak długim stażem. Jest to piękny przykład dla młodych pokoleń, że miłość, życzliwość i wzajemny szacunek jest gwarantem szczęśliwego małżeństwa.

W części artystycznej wystąpił gościnnie rzeszowski kwartet smyczkowy „Simple Quartet” w składzie: Anna Siciak - I skrzypce, Kornelia Ignas - II skrzypce, Alicja Międlar - altówka, Klaudia Borowiec-Wyrazik - wiolonczela. Zgodnie ze specjalizacją przedstawił utwory muzyki klasycznej oraz utwory muzyki rozrywkowej. Poprzez dwa krótkie wejścia i profesjonalizm wykonawczy był atrakcją dla wszystkich gości, wszak muzyka „koi nerwy i łagodzi obyczaje”.

Gości niecodziennych honorowych było dużo w sali widowiskowej. Oprócz członków rodzin Złotych Jubilatów obecni byli przedstawiciele władz kościelnych i samorządowych.

Przybył, mimo zmiennej pogody i niedzielnych obowiązków – zawsze przyjazny ludziom i współdziałający z nimi i władzami terenowymi ks. kanonik, proboszcz parafii bratkowickiej – Józef Książek, kapelan powiatowy OSP. Dyr. Majka serdecznie dziękował Księdzu za odprawienie okolicznościowej liturgii Mszy św., przychylność wszelkim pożytecznym działaniom, zwłaszcza kulturowym. Obecni byli, jak wspominałam:

 • Wójt Gminy Świlcza Adam Dziedzic z małżonką Renatą,
 • Przewodniczący Rady Gminy Świlcza – Piotr Wanat,
 • Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Tomasz Wojton,
 • Radni Rady Gminy Świlcza: Barbara Buda – wiceprzewodniczącą Rady Gminy Świlcza, Wiesława Szczepanik, Andrzej Kozdęba,
 • Andrzej Bednarz – fotoreporter,
 • Wioletta Bajek – inspektor Referatu Urzędu Stanu Cywilnego i Referatu Spraw Obywatelskich w Świlczy oraz Monika Piątek kierowniczka Referatu Organizacyjno- Administracyjnego i Promocji UG w Świlczy.

A kiedy emocje opadły?

W imieniu odznaczonych głos zabrał Zdzisław Sagan z Rudnej Wielkiej, który w słowach skierowanych do Wójta oraz Pracowników USC Gminy oraz Dyrektora GCKSiR podkreślił świetną i uroczystą atmosferę podczas Jubileuszu, ogrom przygotowań i odczuwalny zawsze szacunek dla pokolenia seniorów. A najważniejszym skarbem zarówno dla niego jak i małżonki jest szczęśliwa i kochająca rodzina.

Każdy jubileusz jest okazją do świętowania, ale Złote Gody to rocznica niezwykła. „Młode pokolenie może się od Jubilatów uczyć wzajemnego szacunku, odpowiedzialności za wszystkich bliskich” – zakończył swoje wystąpienie.

Uroczysty obiad, okazjonalna kawa czy herbata, łyk tradycyjnego szampana, wspólne rozmowy i dzielenie się emocjami trwały do godzin popołudniowych.

Do wszystkich serdeczności przekazanych Jubilatom dołączamy również powinszowania od redakcji „Trzcionki” „Razem przez pół wieku”.

„Swoją życiową postawą, drodzy Jubilaci, dajecie nam wszystkim przykład, jak przejść przez życie będąc szczęśliwymi ludźmi. Pokazujecie młodym pokoleniom, jak ważne są więzy rodzinne i małżeńskie, jak ważne jest rozumienie prawdziwej miłości. Jesteście dowodem tego, że małżeństwo i jego nierozerwalność, a tym samym rodzina są najważniejsze. To jest podstawa dla funkcjonowania lokalnych społeczności i dla naszej Ojczyzny”.

Tekst: Zofia Dziedzic
Fot.: Andrzej Bednarz


Zapraszamy do galerii zdjęć: