„Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”.
– Platon

Zdjęcie grupoweO zajęciu, które uszczęśliwia i dla którego chce się poświęcać każdą wolną chwilę, marzy wiele z nas. Można wtedy rozwijać swoje zainteresowania albo odkryć w sobie talent i uwierzyć w siebie. Ale też znaleźć najlepszych przyjaciół, takich od serca. Trzeba tylko... wyjść z domu!

Chór Męski Resonantae powstał w 1996 roku przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach z inicjatywy ówczesnego katechety ks. Krzysztofa Gaca. Był on zarazem pierwszym dyrygentem, jak i opiekunem duchowym. Po odejściu księdza Gaca przez blisko 20 lat chór prowadził nieżyjący już Józef Pepera - bratkowicki organista.

Na przełomie 2015 i 2016 roku w chórze nastąpiły poważne zmiany strukturalne i personalne. Wieloletniego dyrygenta zespołu Józefa Peperę w styczniu 2016 r. na tym stanowisku zastąpił Jakub Pięta – muzykolog, pianista, chórmistrz a obecnie student emisji głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Zmiany w chórze sięgnęły również sfer artystyczno – estetycznych. Nowy dyrygent radykalnie zmienił repertuar, wyznaczył nową ścieżkę artystyczną a także zaproponował nazwę dla zespołu - „resonantae” co z języka łacińskiego luźno można tłumaczyć jako „brzmienia”. 6 lipca 2018 r. Chór opracował swoje oficjalne logo. Chór regularnie towarzyszy swoim śpiewem w liturgii kościelnej. W swoim repertuarze posiada również pieśni patriotyczne, narodowe, biesiadne czy okolicznościowe. Chór swoim śpiewem uświetnia śluby, prymicje, lokalne uroczystości, nie tylko w swojej miejscowości. W styczniu 2019 r. chór został oficjalnie włączony w szeregi Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z/s w Trzcianie.

Zespół bierze udział w licznych przeglądach i koncertach w kraju i za granicą. Od 2014 roku chór jest współorganizatorem Koncertów Bożonarodzeniowych w Bratkowicach, a w 2015 roku zainicjował organizację Koncertu Pieśni Patriotycznych pod patronatem Starosty Rzeszowskiego, które na chwilę obecną jest wydarzeniem cyklicznym. W listopadzie 2016 r. chór miał możliwość uświetnienia odpustu ku czci św. Huberta w Hucie Polańskiej. W czerwcu 2017 r. koncertował na Ukrainie we Lwowie, koncert w katedrze lwowskiej i Krzemieńcu, w sierpniu 2018 r. na Słowacji w Jaskini Bielańskiej i w Pieninach poprzez uświetnienie mszy w kościele w Dębnie Podhalańskim, natomiast w sierpniu 2019 r. Chór koncertował w Czechach, gdzie dał koncert w Libochowicach, a także miał możliwość zaśpiewania w Sali koncertowej Czeskiego Parlamentu.

Później niestety nastała pandemia koronawirusa i chór musiał zawiesić swoją działalność koncertową, jednak nie porzucił działalności, a próby odbywały się na wolnym powietrzu w reżimie sanitarnym. Jak tylko pandemia trochę odpuściła i można było organizować wydarzenia kulturalne i koncerty chórzyści wzięli udział w kilku koncertach bożonarodzeniowych, nagrali 2 utwory, które zostały udostępnione na YouTube, a była to pastorałka „Tobie Mały Panie”, oraz modlitwa „Otche Nash”.

Chór wraz z sympatykami regularnie bierze udział w wyjazdowych zgrupowaniach, na których warsztaty chóralne połączone są z wypoczynkiem i rekreacją. W ostatnim czasie udało się dwukrotnie zorganizować warsztaty na Podhalu, w Poroninie i Groniu, gdzie oprócz pracy nad repertuarem na zbliżający się Jubileusz 25-lecia pracy artystycznej udało się też wypocząć, udać się na szlaki górskie (dla zaawansowanych na Kościelec i Kasprowy Wierch, a dla większej grupy łatwiejszym szlakiem na Dolinę Kościeliską i Halę Kondratową).

Wspominany Jubileusz miał miejsce 4 czerwca 2022 r., na który Chór bardzo skrupulatnie się przygotowywał. Chórzyści pod czujnym i profesjonalnym okiem Jakuba Pięty nagrali płytę „Dona nobis pacem”, która została sfinansowana z budżetu Gminy Świlcza, ze środków przeznaczonych na fundusz sołecki. Na płycie znalazło się 15 przepięknych utworów w bardziej lub mniej znanych pięknych aranżacjach i opracowaniach m.in. przez Jakuba Piętę. Nagranie płyty poprzedziła sesja zdjęciowa nad bratkowickim zalewem, zorganizowana nad ranem w maju, dzięki czemu możemy na okładce płyty podziwiać piękne, klimatyczne zdjęcia chórzystów.

Sam Jubileusz zaś był pięknym, wzruszającym wydarzeniem. Przed uroczystością panowie udali się na cmentarz, by wspomnieć Józefa Peperę, zapalić znicz, zmówić modlitwę, za nieżyjącego organistę, który przez 20 lat prowadził chór... Na uroczystość został zaproszony założyciel chóru, ks. Krzysztof Gac, który przewodniczył mszy świętej dziękczynnej za 25 lat pracy chóru Resonantae, a w płomiennym kazaniu wspominał początki chóru, prosił o niesłabnącą motywację i zachwycał się postępem jaki panowie poczynili pod batutą Jakuba. Na ręce dyrygenta spłynęło wiele podziękowań gratulacji i kwiatów od zaproszonych gości, m.in. władz Powiatu Rzeszowskiego, Samorządu Gminy Świlcza, reprezentacji zaprzyjaźnionych chórów oraz organizacji społecznych. Po wysłuchaniu koncertu, na którym Panowie zaprezentowali część utworów ze swojej płyty i otrzymaniu owacje na stojąco, zaproszeni goście otrzymali płyty chóru i w znakomitych nastrojach bawili się wraz z Jubilatami w Domu Strażaka w Bratkowicach przy muzyce i poczęstunku przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich na czele z panią Marią Nowożeńską.

Panowie, których trzeba wymienić z imienia i nazwiska: Jan Grendysa, Krzysztof Pawełek, Kazimierz Przywara, Piotr Jucha, Janusz Kania, Zbigniew Jucha, Marek Surowiec, Piotr Bułatek, Dariusz Jamuła, Tadeusz Bednarz, Józef Haracz, Mirosław Wiech, Jan Kwoka, Bogdan Wójcik, Andrzej Gniewek, Stanisław Czaja pod kierunkiem naszego nieocenionego dyrygenta Jakuba Pięty wykonali kawał świetnej roboty, zapewniając nam wiele wzruszeń, odkrywając nowe utwory i aranżacje. Był to piękny Jubileusz, pogodny, radosny, wzruszający. Wspominano tych, którzy odeszli śpiewać do niebiańskich chórów, dzielono się przeżyciami z koncertów, wyjazdów, zgrupowań i snuto plany na kolejne miesiące, może lata działalności.

Z tego miejsca pragnę złożyć Wam Panowie najszczersze gratulacje i życzenia dalszych sukcesów, niesłabnącej pasji, oddanych słuchaczy i wielu pięknych Jubileuszy!

Przeglądy, koncerty, festiwale...

 1. 6 marzec 2016 r. – Koncert Pieśni Pasyjnej „Któryś za nas cierpiał rany” w Parafii Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie,
 2. 29 maja 2016 r. – VI Ponadregionalny Konkurs Pieśni Maryjnej „Matuchnie pieśń niesiemy” w Parafii pw. Św. Łukasza w Mrowli,
 3. 9 października 2016 r. – Koncert z okazji XVI Dnia Papieskiego w Bratkowicach,
 4. 19 października 2016 r. – XI Koncert Pieśni Maryjnych w Parafii Wniebowzięcia NPM w Rzeszowie,
 5. 13 listopada 2016 r. – Koncert Pieśni Patriotycznych w Parafii Bratkowice,
 6. 21 stycznia 2017 r. – VII Przegląd Kolęd i Pastorałek „Dzieciątko się narodziło” w GCKSiR w Trzcianie,
 7. 29 stycznia 2017 r. – V Koncert Kolęd i Pastorałek w Bratkowicach,
 8. 26 marca 2017r. – II Koncert Pieśni Pasyjnej „Któryś za nas cierpiał rany” w Parafii Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie,
 9. 16-18 czerwca 2017 r. – zgrupowanie chóru we Lwowie i Krzemieńcu, koncert w katedrze lwowskiej, koncert w kościele św. Stanisława w Krzemieńcu,
 10. 24 grudnia 2017 r. – Koncert Kolęd „tylko jedna jest taka noc” w Bratkowicach,
 11. 6 stycznia 2018 r. – III Wieczór kolęd i pastorałek w Zgłobniu,
 12. 7 stycznia 2018 r. – Koncert Bożonarodzeniowy „Bóg się rodzi” w Pstrągowej,
 13. 21 stycznia 2018 r. – Przegląd Kolędowy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” w MGOK w Tyczynie,
 14. 27 stycznia 2018 r. – VIII Przegląd Kolęd i pastorałek w Parafii pw. Św. Łukasza w Mrowli,
 15. 27 stycznia 2018 r. – V Rzeszowski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Bazylice oo. Bernardynów w Rzeszowie,
 16. 28 stycznia 2018 r. – VI Koncert Kolęd i Pastorałek w Bratkowicach,
 17. 15 kwietnia 2018 r. – XVIII Koncert Pieśni Wielkanocnej w Kosinie,
 18. 4 sierpnia 2018 r. – Koncert w Jaskini Bielańskie na Słowacji,
 19. 5 sierpnia 2018 r. – Koncert w kościele w Dębnie Podhalańskim,
 20. 14 października 2018 r. – VII Regionalny Przegląd Chórów, Pieśni Maryjne w Lubaczowie,
 21. 10 listopada 2018 r. – Wieczornica Patriotyczna z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w GCKSiR w Trzcianie,
 22. 18 listopada 2018 r. – IV Koncert Pieśni Patriotycznej w Bratkowicach,
 23. 23 listopada 2018 r. – I Wieczór Chóralno – Organowy „Z Maryją ku Niepodległej” w Kolegiacie Jarosławskiej,
 24. 24 grudnia 2018 r. – Wieczór kolęd w Bratkowicach,
 25. 6 stycznia 2019 r. – XI Koncert Kolęd „Chwalmy Boże Dziecię” we Frysztaku,
 26. 26 stycznia 2019 r. – Przegląd Kolęd i Pastorałek „Dzieciątko się narodziło” w Błędowej Zgłobieńskiej,
 27. 27 stycznia 2019 r. – VII Koncert Kolęd i Pastorałek w Bratkowicach,
 28. 28 kwietnia 2019 r. – Koncert Wielkanocny w Bratkowicach,
 29. 18 maja 2019 r. – Romajówka w Kobylu,
 30. 2 czerwca 2019 r. – Koncert Chórów GCKSiR w Trzcianie,
 31. 3 sierpnia 2019 r. – Koncert „Barankowi co siebie dał” w Libochovicach w Czechach,
 32. 20 października 2019 r. – Koncert Chórów w hołdzie Janowi Pawłowi II W Dąbrowie,
 33. 17 listopada 2019 r. – V Koncert Pieśni Patriotycznych w Bratkowicach,
 34. 11 stycznia 2020 r. – X Przegląd Kolęd i Pastorałek „Dzieciątko się narodziło” w Dąbrowie,
 35. 2 luty 2020 r. – VIII Koncert kolęd i pastorałek w Bratkowicach,
 36. Grudzień 2020 r. – nagranie utworu „Tobie mały Panie”,
 37. Marzec 2021 r. – nagranie utworu „Otche Nash”,
 38. 6-8 sierpnia 2021 r. – zgrupowanie chóru w Poroninie,
 39. 17 listopada 2021 r. – VI Koncert Pieśni Patriotycznych w Bratkowicach,
 40. 6 stycznia 2022 r. – Koncert Kolęd „O mili królowie” w Bratkowicach,
 41. Kwiecień 2022 r. – nagranie płyty „Dona Nobis Pacem”,
 42. 13-15 maj 2022 r. – zgrupowanie chóru w Groniu,
 43. 4 czerwca 2022 r. – Jubileusz 25 lecia pracy artystycznej chóru Resonantae, koncert okolicznościowy w Bratkowicach.

Obecny skład Chóru Resonantae:

Jakub Pięta – Dyrygent

 1. Tadeusz Bednarz
 2. Piotr Bułatek
 3. Stanisław Czaja
 4. Andrzej Gniewek
 5. Jan Grendysa
 6. Józef Haracz
 7. Dariusz Jamuła
 8. Piotr Jucha
 9. Zbigniew Jucha
 10. Janusz Kania
 11. Jan Kwoka
 12. Krzysztof Pawełek
 13. Kazimierz Przywara
 14. Ryszard Stanisławczyk
 15. Marek Surowiec
 16. Mirosław Wiech
 17. Bogdan Wójcik

Marek Wipsaniusz Agrypa: „Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba pobudza do walki. Pomaga znosić trudy i cierpienia każdego przedsięwzięcia. Pociesza przygnębionych i zrozpaczonych. Dodaje sił podróżującym”.

Tekst: Monika Piątek
Zdjęcia: Andrzej Bednarz


Zapraszamy do galerii zdjęć: