Książka z różąW 2022 roku obchody Tygodnia Bibliotek przypadały na okres od 8 do 15 maja. Był to już XIX Tydzień Bibliotek zapoczątkowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 2004 roku. Z tej okazji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świlczy z siedzibą w Trzcianie i jej filiach odbyło się wiele ciekawych imprez skierowanych zarówno do młodych jak i starszych czytelników. Tydzień Bibliotek to program promocji czytelnictwa i bibliotek, ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmiało „Biblioteka – świat w jednym miejscu” i odnosiło się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Wystarczy wejść do biblioteki – i można być tu, a zarazem wszędzie. Cały świat można spotkać w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie jest w bibliotece na wyciągnięcie ręki.


W Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcianie odbył się konkurs literacki „Fantastyczna przygoda w bibliotece”, zabawa dla najmłodszych „Poszukiwanie skarbów”, spotkanie miłośników poezji „Lunch z poezją”, teatrzyk kukiełkowy „Czerwony Kapturek”, spotkanie pokoleń „Seniorzy czytają dzieciom”, loteria fantowa oraz konkurs na najlepszego czytelnika.

„Spotkanie pokoleń” – w ramach tego działania przez dwa dni Seniorzy z Gminnego Klubu Seniora w Trzcianie czytali bajki Przedszkolakom z Trzciańskiego Przedszkola. W rolę lektorów wcieliła się Pani Barbara Wróbel - emerytowana nauczycielka i Pani Maria Janowska mieszkanka Świlczy, w głośnym czytaniu uczestniczyła również bibliotekarka Dorota Jędral. 4 maja obchodziliśmy 50. urodziny znanego polskiego pisarza Grzegorza Kasdepke, dlatego ten dzień poświęciliśmy jego literaturze dla dzieci. Dzieci wysłuchały opowiadań z książeczki „Tylko bez całowania”. 10 maja w bibliotece odbyło się również spotkanie Wójta Gminy Świlcza Adama Dziedzica z Radnymi Młodzieżowej Rady Gminy Świlcza. W spotkaniu uczestniczyli również Zastępca Wójta Sławomir Styka, Skarbnik Aneta Cwynar, Przewodniczący Rady Gminy Świlcza Piotr Wanat, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Dorota Madej, Kierownik UG Monika Piątek, opiekun MRG Bożena Pięta i Adam Majka Dyrektor GCKSiR. Kolejnego dnia gośćmi biblioteki byli uczniowie klasy IV z wychowawczynią Panią Joanną Gajewską – Ząbek. W ramach zajęć przeprowadzone zostały ćwiczenia dla uczniów - wyjaśnianie pojęć według Słownika Języka Polskiego oraz przegląd informacji i ilustracji zawartych w programie komputerowym. Następnie uczniowie prezentowali wiedzę pozyskaną z różnych źródeł. To kilka przykładów jakimi musieli się wykazać uczestnicy podczas spotkania. To właśnie w bibliotece można znaleźć cały świat w jednym miejscu i mieć całą wiedzę o świecie na wyciągnięcie ręki. Tu żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi, przekonali się o tym uczestnicy tego spotkania W czwartek (12maja 2022 r.) w naszej Bibliotece odbyła się premiera spektaklu teatralnego - Czerwony Kapturek. Spektakl został przygotowany przez uczestników dodatkowych zajęć bibliotecznych prowadzonych przez naszych instruktorów. Pod czujnym okiem Pani Kasi i Pani Weroniki trwały przygotowania. W opanowaniu sprzętu technicznego pomagał Pan Krystian instruktor naszej placówki. Spektakl oglądały Przedszkolaki i uczniowie klasy „0” Szkoły Podstawowej w Trzcianie. Nie zabrakło w naszych działaniach wątku romantycznego jak na Rok Romantyzmu przystało. W spotkaniu uczestniczyli Seniorzy z Gminnego Klubu Seniora. Miłośnicy poezji wysłuchali czytanych wierszy romantycznych. Podczas całego Tygodnia Bibliotek dzieci szukały skarbu w Bibliotece na podstawie wskazówek i zagadek przygotowanych o książkach. Zainteresowaniem cieszyła się również loteria fantowa przygotowana na tę okoliczność. Tydzień Bibliotek za nami! Już kolejny raz Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcianie w dniach 8-15 maja dołączyła do ogólnopolskiej akcji promującej wydarzenia biblioteczne oraz wszystko to, co dzieje się wokół najważniejszej rzeczy w bibliotece – książki. To był bardzo intensywny czas. Mamy nadzieję, że dostarczył wielu osobom niezapomnianych przeżyć, a podróż do świata biblioteki okazała się interesującym doświadczeniem.


Filia biblioteczna w Bratkowicach rozpoczęła „maratonem” warsztatów. Pierwszy, na który zaprosiliśmy dorosłych użytkowników naszej biblioteki, zatytułowaliśmy „Nie wyrzucaj, tylko twórz”. Do stworzenia prac, w czasie dwudniowych warsztatów, posłużyły nam rolki z papieru toaletowego. Panie wykonały przepiękne obrazy, które zachwyciły odwiedzających bibliotekę i naszą stronę internetową. Kolejne dwudniowe warsztaty skierowane były do dzieci i młodzieży. Tym razem wyruszyliśmy w świat aniołów. Przez dwa dni zmagaliśmy się z wymagającym Powertexem. Przy użyciu różnych materiałów ozdobiliśmy nasze obrazy, które z każdą kolejną godziną stawały się bardziej urokliwe. Oprócz ciężkiej pracy były też chwile wytchnienia przepełnione śmiechem i dobrą zabawą. Rozmawialiśmy również o książkach, które wywarły na nas wrażenie i które warto przeczytać. Na nasze zaproszenie w słoneczny piątkowy poranek przybyły również przedszkolaki z grupy III i IV Przedszkola Publicznego w Bratkowicach. Dzieci pierwszy raz odwiedziły nową siedzibę biblioteki, więc oprócz zajęć bibliotecznych i głośnego czytania bajek i opowiadań, miały okazję zwiedzić to magiczne dla nich miejsce. Powtórnie zaprosiliśmy ich do udziału w akcji „Mała książka, wielki człowiek” i do zapisywania się w szeregi naszych czytelników. Tydzień ten obfitował w liczne wydarzenia w naszej bibliotece. Bardzo dziękujemy wszystkim, a szczególnie przemiłym przedszkolakom za spotkania i miło spędzony czas.


W tym ważnym dla bibliotekarstwa czasie Filia Biblioteczna w Dąbrowie zorganizowała w dniu 10 maja spotkanie ze Strażą Gminną. W spotkaniu uczestniczyli Komendant Straży Gminnej Robert Veith, Strażnik Wojciech Wierzchowski oraz dzieci z Przedszkola przy Zespole Szkół w Dąbrowie wraz z Wychowawczynią Celiną Rodzoń oraz Klasa „0” wraz z Wychowawczynią Zofią Siembor. Podczas wizyty dzieci przypomniały sobie zasady zachowania się na drodze, w sklepie, na spacerze oraz jak należy się zachować podczas spotkania z wolno biegającym psem. Zapoznały się z codzienną pracą Straży Gminnej, miały możliwość zobaczenia wyposażenia strażników oraz obejrzenia samochodu służbowego. Była to dla dzieci ogromna atrakcja. Ponadto biblioteka ogłosiła konkurs czytelniczo – fotograficzny „Czytam, bo lubię”! a do współpracy zaprosiła Bibliotekę Szkolną w Dąbrowie. Konkurs trwa a uroczyste rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 6 czerwca. 12 maja placówkę biblioteczną odwiedziły dzieci z Przedszkola oraz klasa „0” wraz z Wychowawczyniami. Tym razem dzieci poznały budowę książki, wysłuchały kilku bajek, odgadywały zagadki i brały udział w przygotowanych zabawach. Ponadto wykonały zakładki do książek według własnych pomysłów. Na zakończenie otrzymały słodki upominek. Jak zwykle był to przemiło spędzony czas. Dziękuję Paniom: Celinie Rodzoń oraz Zosi Siembor za wieloletnią współpracę i liczę na dalszą owocną współpracę.


Filia Biblioteczna w Mrowli zaprosiła grupę przedszkolaków na lekcję biblioteczną pt. "Biblioteka to kosmos".


W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek Filię Biblioteczną w Rudnej Wielkiej odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego -grupa Tygryski wraz ze swoją wychowawczynią Panią Moniką, grupa Misie z Panią Lidią, nie zabrakło także zerówki z Panią Magdą. Podczas spotkań bawiliśmy się w zabawy zręcznościowe, wspólnie słuchaliśmy bajek a także czas umilała nam muzyka, której rytm zachęcił co niektórych do wspólnego tańca. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał słodki upominek, zakładkę do książki a także kolorowankę. Również dzieci z zajęć dodatkowych przy SP w Rudnej Wielkiej włączyły się w obchody Tygodnia Bibliotek i wykonały przepiękne książki. Dziękujemy za wspólną zabawę.


Filia Biblioteczna w Świlczy również włączyła się w program promocji czytelnictwa i bibliotek. Zorganizowała lekcje biblioteczne dla swoich najmłodszych czytelników z Publicznego Przedszkola w Świlczy oraz dzieci uczęszczających na zajęcia dodatkowe przy Szkole Podstawowej im. Św. J. Kantego w Świlczy. Tematem jednego ze spotkań była pogadanka dlaczego warto czytać książki. Dzieci poznały historię powstawania książek „od pomysłu pisarza aż po druk”. Została również przybliżona budowa książki. Nie zabrakło głośnego czytania książek, zagadek ze znajomości bajek, zawodów zręcznościowych z książką i quizów. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniach. Na zakończenie powstały własnoręcznie napisane i namalowane krótkie historyjki własnych książek oraz przepiękny plakat przedstawiający ilustrację do wiersza Tuwima pt. „Lokomotywa”. Dziękuję przedszkolakom i Paniom Wychowawczyniom Ewie Gotkowskiej oraz Sławomirze Demczak za kolejne miłe spotkanie w bibliotece.


Tydzień Bibliotek zakończyliśmy spotkaniem Bibliotekarzy, które odbyło się 13 maja w GBP w Trzcianie. W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Świlcza Adam Dziedzic, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Świlczy z/s w Trzcianie Dorota Madej oraz Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Świlczy z siedzibą w Trzcianie. Był czas na podsumowanie pracy w bibliotekach, rozmowy o dalszym rozwoju czytelnictwa na terenie naszej Gminy oraz kolejne plany inwestycyjne. Pracownicy otrzymali, jakże zasłużone, nagrody i podziękowania. Podziękowania należą się również wszystkim Użytkownikom, Czytelnikom oraz Sympatykom bibliotek. Bez Was nie byłoby nas. Dziękujemy!