„Pierwsze Podkarpackie Kolędowanie” stało się Iskrą, która potwierdziła by to wydarzenie stało się coroczną uroczystością Świlczańskiej Parafii i Szkoły.

Święta Bożego Narodzenia to także czas kolędowania. Właśnie w drugi dzień świąt w świętego Szczepana, zgodnie z tradycją, z gwiazdą, szopką lub turoniem wyruszają grupy kolędnicze. Ten zwyczaj, choć coraz rzadszy, w wielu miejscowościach Podkarpacia ciągle jest kultywowany.

Obrzęd kolędowania wywodzi się jeszcze z czasów słowiańskich. Grupy kolędników odwiedzały wtedy gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku, za co dostawały jedzenie lub datki pieniężne. Terminem kolęda określano nie tylko sam obrzęd, ale również dary przekazywane kolędnikom oraz specjalne pieśni życzące. Początkowo kolędowanie związane było z zaklinaniem urodzaju i pomyślności. Potem pojawiły się pieśni związane z narodzeniem Pana Jezusa. Teraz większość grup kolędniczych wróciła do najprostszej formy, czyli śpiewu połączonego z życzeniami. W wielu miejscowościach grupy kolędnicze ciągle chodzą od domu do domu i ciągle są chętnie przyjmowane przez kolejne rodziny jako ważna część świątecznej tradycji. W październiku Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Świlczy podpisał umowę o współpracy z Panią Lidią Biały -Prezes Fundacji Iskry Tradycji. Celem współpracy jest integracja środowiska szkolnego, nauka dzieci gry na instrumentach takich jak skrzypce, akordeon, klarnet oraz kultywowanie tradycji ludowych tak bogatych na Świlczańskiej ziemi. Dzięki przychylności Antoniego Czeraka, Księdza Kanonika, Proboszcza Parafii Świlcza, Ks. Wikarego Wiesława Lisowicza oraz Adama Dziedzica, Wójta Gminy Świlcza 9 stycznia o godz. 17.00 w Kościele Parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Świlczy odbyło się „Pierwsze Podkarpackie Kolędowanie”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Ks. Biskup Jan Wątroba, Gmina Świlcza, Szkoła Podstawowa w Świlczy, Szkolne Koło Caritas przy SP w Świlczy, Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Fundacja Iskry Tradycji, Radio Via, Polskie Radio Rzeszów, TVP 3 Rzeszów.


Zdjęcie - Uczestnicy kolędowania

Kliknij na zdjęciu, aby odtworzyć nagranie


Do kościoła w Świlczy zawitały zespoły ludowe z Podkarpacia. Były to : Zespół Pieśni i Tańca Racławice, Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej, Kapela Kurasie z Lubziny, Kapela Młoda Harta z Harty, Kapela Kazimierza Marcinka z Kolbuszowej, Kapela Ludowa Raniżowianie z Raniżowa, Kapela Ludowa Matysowianie z Matysówki, Kapela Ludowa Malawianie z Malawy, Kapela Biała Muzyka, Widelanie z Widełki, Fundacja Iskry Tradycji, Uczniowie Szkoły Podstawowej w Świlczy. Po uroczystej mszy świętej odprawionej przez Księdza Proboszcza konferansjerzy: Ksiądz Wikary Wiesław Lisowicz, ósmoklasiści Wiktoria Litwin, Bartosz Szpunar zaprosili na koncert oraz do wspólnego kolędowania. Uczestnicy spotkania poznali historię kolędowania, powstania kolęd oraz wysłuchali 10 utworów zwiastujących narodzenie Pana Jezusa. Zespoły popisywały się wspaniałą grą na instrumentach ludowych, m.in. skrzypcach, klarnetach, akordeonach, cymbałach, kontrabasach oraz niezwykle radosnym śpiewem. Na scenie pojawili się reprezentanci wielu grup wiekowych, od tych najmniejszych, nawet pięciolatków do ponad osiemdziesięcioletnich seniorów. Udowodnili, że muzyka biała łączy pokolenia, a radość z narodzenia Pańskiego daje siłę, moc i zapał do śpiewu oraz grania. Od zawsze mówiono, że ten kto śpiewa, dwa razy się modli. Parafianie oraz licznie zebrani goście byli zachwyceni koncertem, wielu z nich dołączyło do wspólnego kolędowania i trudno było im opuścić mury kościoła. Takiej inicjatywy zrzeszenia ludowych zespołów z Podkarpacia w Kościele Parafialnym w Świlczy w atmosferze kolędowania nie podjął się do tej pory nikt, tym bardziej jest Nam miło, że angażując dzieci, młodzież, szkołę, parafię, Rodziców oraz społeczność lokalną koncert ten pozostawił wiele niezapomnianych wrażeń i potwierdził, że tradycje ludowe ważne są dla każdego regionu. Niech nasza Mała Ojczyzna będzie dla każdego z nas miejscem w którym czujemy się dobrze, do którego z radością powracamy i które daje nam wzory do naśladowania dla przyszłych pokoleń. Po koncercie organizatorzy złożyli podziękowania wszystkim twórcom wydarzenia. Słowa uznania dla organizatorów, a przede wszystkim dla miłośników tradycji ludowej, polskiej wyraził Adam Dziedzic, Wójt Gminy Świlcza. Uczestnicy Podkarpackiego Kolędowania otrzymali pamiątkowe albumy oraz dyplomy, a po spotkaniu udali się do SP w Świlczy na obiad oraz słodki poczęstunek. W czasie pobytu w murach szkoły panowała niezwykle serdeczna, miła atmosfera, trwały dyskusje, rozmowy. Nie obyło się także bez wspólnego grania oraz chóralnego śpiewania. Muzyka łączy pokolenia, daje radość, wiarę, a wspólne kolędowanie potwierdza, że Jezus narodził się dla każdego z nas… Pierwsze Podkarpackie Kolędowanie stało się Iskrą, która potwierdziła by to wydarzenie stało się coroczną uroczystością Świlczańskiej Parafii i Szkoły.

Grzegorz Patruś


Zapraszamy do galerii zdjęć: