Kadr ze spektaklu

W niedzielę, 5 grudnia działająca przy GCKSiR Grupa Teatralna Tespis zabrała nas w podróż do XX-wiecznego Lwowa, gdzie śledziliśmy losy rodziny Dulskich.

Był to premierowy spektakl „Moralności Pani Dulskiej”, przygotowany w 100. rocznicę śmierci autorki - Gabrieli Zapolskiej.

„Dziś po ciężkich boleściach ukończyłam Dulską. Co to jest? Nie wiem. Pisałam ją w gorączce po prostu, może to właśnie będzie coś doskonałego, a może nic nie warte” - pisała w 1906 roku w liście do męża Zapolska.

I chyba coś z jej słów się sprawdziło, bo o ile wielu zachwyca, kiedy jej utwór wszedł do kanonu lektur… nieco stracił na atrakcyjności. W setną rocznicę śmierci autorki, w 2021 roku, jej dramat został wybrany jako lektura w ramach „Narodowego Czytania”. Stąd wybór Tespisu na tegoroczną premierę padł właśnie na niego.

„Moralność” zamówił dyrektor Teatru Miejskiego we Lwowie. Ale z powodu choroby jednej z aktorek premiera odbyła się w Krakowie i dlatego też ówczesny dyrektor krakowskiego teatru zmienił realia z lwowskich na krakowskie. Grupa pokazała tę pierwszą wersję - lwowską, stąd w spektaklu wspomniane zostały lwowski Wysoki Zamek i ulica Teatyńska.

Aby ułatwić zrozumienie kwestii bohaterów, którzy używają zapożyczeń z obcych języków albo słów, które nie są już dzisiaj używane, publiczność otrzymała przed spektaklem słowniczki.

Wszystkim artystom, twórcom, „dobrym duszom” spektaklu oraz publiczności serdecznie dziękujemy.

Kolejne spektakle „Moralności Pani Dulskiej” planujemy zaprezentować w przyszłym roku.

Do zobaczenia!

Obsada:
     Aniela Dulska – Michalina Gazda
     Felicjan Dulski – Gabriela Rozwadowska
     Zbyszko Dulski – Dominik Ziemiński
     Hesia Dulska – Gabriela Bułas
     Mela Dulska – Iga Szary
     Juliasiewiczowa – Marcelina Dziedzic
     Hanka – Wiktoria Batóg
     Tadrachowa – Gabiela Kapusta
     Lokatorka – Natalia Janaś

Reżyseria:
     Karolina Salach

Nagłośnienie:
     Łukasz Rączy

Oświetlenie:
     Dyrektor Adam Majka


Zapraszamy do galerii zdjęć:

Zdjęcia: Paweł Styka