Zdjęcie zbioroweOd 11 do 13 listopada 2021 r. w miejscowości Rudna Mała na Podkarpaciu w hotelu Antyczny Dwór odbyła się podkarpacka edycja Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi (EAMLW). W trakcie trwającego trzy dni cyklu zajęć z ekspertami młodzi liderzy z terenów wsi i małych miasteczek poszerzali swoją wiedzę w zakresie funkcjonowania Unii Europejskiej oraz zdobywali przydatną wiedzę praktyczną, dotyczącą realizacji szeroko rozumianych projektów społecznych.

Istota Akademii

Organizatorami EAMWL była Fundacja Kuźnica im. Hugona Kołłątaja, a także Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia, prezes Fundacji, Jan Klemt, podkreślał, iż głównym celem Akademii jest przygotowanie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczno-kulturalnym ich regionu. W tym momencie konieczne jest wychowanie nowego pokolenia, które będzie w stanie wprowadzić Polskę i jej obywateli w kolejne stulecie. - tłumaczył Klemt. - Chcemy, aby po zakończeniu Akademii powstało na Podkarpaciu jedenaście Klubów Europejskich, które, we współpracy z Fundacją, wezmą na siebie ten obowiązek. - dodawał.

Program

Warsztaty w ramach EAMWL odbywały się od czwartku do soboty. Wszystkie podzielone były na dwie części. Przez pierwsze dwa dni w zajęciach uczestniczyły wszystkie osoby, które w przyszłości zasilą powstające Kluby Europejskie. Podczas zajęć słuchacze poddani zostali szkoleniu z zakresu zarządzania projektami, współpracy międzynarodowej, a także autoprezentacji i współpracy z mediami. Wszystkie one prowadzone były przez doświadczonych praktyków, takich jak właściciel agencji marketingowej, Łukasz Woźniak, czy też koordynatorka Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę, Magdalena Antoniewicz. W zajęciach z młodymi liderami udział wzięła też Aleksandra Klimczyk z ramienia Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Opowiedziała im ona m.in. o aktualnych celach Komisji: Z pewnością każdy z nas słyszał o Europejskim Zielonym Ładzie, jednak nie jest to jedyny cel. Konieczne jest promowanie nie tylko europejskiego stylu życia, ale i poprawa pozycji Europy w świecie – mówiła Klimczyk.

Opinie uczestników

Program wydarzenia tworzony był nie tylko w oparciu o wyznaczone przez organizatorów cele, ale bazował też na oczekiwaniach samych uczestników, spośród których część miała już okazję uczestniczyć w prowadzonych przez Fundację warsztatach.

- Akademia Młodych Liderów Wsi jest dla nas osób młodych szansą na zdobycie cennego doświadczenia, które przyjdzie Nam wykorzystać kiedy to my będziemy kreować otaczający nas świat. - mówił Radosław Kosak, koordynator Klubów Europejskich na Podkarpacie i Lubelszczyznę. Podobnie wypowiadał się też Kacper Kowalski z powstającego w Mielcu Klubu Europejskiego Fundacji Kuźnica: Udział w akademii wziąłem ponieważ, chciałem poszerzyć swoją wiedzę na temat kompetencji liderskich oraz poznać możliwości jakie dają współprace międzynarodowe. Ważne też dla mnie było poznanie nowych osób które również chcą zmieniać swoje lokalnie, i nie tylko lokalne środowisko. - wyjaśniał. Inna uczestniczka, Oksana Renkas podkreślała zaś szanse, jakie Akademia stwarza dla młodych ludzi: - Europejska Akademia Liderów Wsi zrobiła na nas duże wrażenie i dała ogromną szansę na realny rozwój na międzynarodową skalę. Z siostrą wygrałyśmy nagrody specjalne za aktywny udział w zajęciach. Ja wygrałam wyjazd na cztery dni na Akademię Dziennikarstwa w Niemczech w marcu 2022 r., a moja siostra, Vasylyna, udział w projekcie niemiecko-gruzińsko-polskiej wymiany i wyjazd do Gruzji w czerwcu.

Dyskusje z prowadzącymi

W trzecim dniu warsztatów wzięli z kolei udział przede wszystkim przyszli liderzy klubów. W trakcie zajęć uczestniczyli oni w dyskusjach z udziałem m.in. Witolda Naturskiego, p.o. Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Aliny Prochasek, przewodniczącej Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych czy też dr Sylwii Mazur z rzeszowskiego punktu Europe Direct, - Oczywista rzeczywistość z czasem przestaje być dla nas widoczna. Jeśli ją stracimy, może się okazać, że nie jest dla nas korzystna. - wyjaśniał Naturski, zachęcając w ten sposób uczestników do zaangażowania się bardziej w sprawy związane z Unią Europejską i jej wartości.

Następnie wyróżniający się uczestnicy Akademii otrzymali z rąk Magdaleny Antoniewicz stypendia, dzięki którym będą oni mieli możliwość rozwijania swoich kompetencji i projektów we współpracy z Krajem Związkowym Brandenburgia. Warto wspomnieć, iż utworzone podczas wydarzenia Kluby Europejskie otrzymały ponadto od Fundacji Kuźnica wsparcie w wysokości 1 500 zł na realizację wybranego projektu o charakterze społeczno-kulturalnym.

Goście

W ramach EAMLW słuchacze odbyli też szereg spotkań z politykami i samorządowcami. Wśród zaproszonych byli m.in. europosłanka Elżbieta Łukacijewska, prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek, wójt gminy Świlcza, Adam Dziedzic, czy też rzeszowski radny, Mateusz Maciejczyk. -Zdziwilibyście się, ilu milionerów pochodzi z Podkarpacia. Dębica, Rzeszów, ich okolice, jak i generalnie cały region podkarpacki to osoby kreatywne. Nie mamy się naprawdę czego wstydzić – kompleksy są wyłącznie w nas – mówiła Łukacijewska. W podobnym tonie wypowiadał się także Konrad Fijołek: Podkarpacie to region naprawdę gościnny – to nasza główna zaleta. Czasami jednak wydaje nam się jeszcze, że musimy się przed czymś bronić. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Mieszkańcy naszego regionu to bardzo pracowici ludzie, gotowi na kolejne wyzwania. Prezydent Rzeszowa dopatrywał się również szansy na rozwój regionu w wykorzystaniu do tego celu fachowców z innych krajów, np. pracowników z Ukrainy.

Tymczasem Adam Dziedzic podkreślał jak ważne jest przekształcanie własnego otoczenia w kontekście przybliżania regionu podkarpackiego do zachodnich standardów - Wszystko zależy od nas i naszego potencjału. Najważniejsza jest praca u podstaw i zmiana naszego najbliższego otoczenia. Polska jest jedna, a ewentualne różnice trzeba po prostu stopniowo niwelować. W przypadku naszej gminy, dobrym przykładem takich działań jest przekazanie działki pod budowę Szpitala Uniwersyteckiego.

W dyskusji ze słuchaczami Akademii uczestniczył też radny Miasta Rzeszowa, Mateusz Maciejczyk. Motywował on ich do działania, podkreślając przy tym ich naturalną gotowość do działania i przystosowywanie się do współczesnych nowinek - Kiedy na uczelniach pojawiły się programy takie jak Erasmus, bądź też granty, przyjęto je z wielkim szokiem, a ludzie często nie wiedzieli jak z nich korzystać. Wy już się w tym świetnie odnajdujecie. Młodzi ludzie nie boją się podejmować wyzwań.

Uczestnicy wydarzenia, poza certyfikatem uczestnictwa, otrzymali też upominki związane z Unią Europejską. Co więcej, organizatorzy zapewnili im też nocleg i wyżywienie na czas warsztatów, a także zwrot kosztów podróży.

Patronat nad wydarzeniem objęła redakcja Rzeszow112.pl.


Zapraszamy do galerii zdjęć: