Strażacy podczas prezentacjiW dniu 27 czerwca 2021 r., na boisku piłkarskim w Trzcianie odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze, podczas których strażacy zademonstrowali pokaz swojej sprawności. Imprezę zorganizował Oddział Gminny Związku OSP RP w Świlczy oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie przy współudziale samorządu gminnego. Swoim patronatem imprezę objął Wójt Gminy Świlcza. Gospodarzem zawodów była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcianie. Zawody rozpoczęły się punktualnie o godzinie 1500 od przemarszu pododdziałów OSP na płytę boiska, prowadzonych przez Komendanta Gminnego ZOSP RP w Świlczy – Bogdana Ciocha i złożenia przez niego meldunku o gotowości do zawodów Wójtowi Gminy Świlcza – Adamowi Dziedzicowi. Wójt następnie przywitał wszystkich strażaków, zaproszonych gości oraz zgromadzonych na stadionie kibiców. W zmaganiach wzięło udział 7 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które prowadzą działalność statutową. W tym roku były to: OSP Bratkowice, OSP Dąbrowa, OSP Mrowla, OSP Rudna Wielka, OSP Świlcza, OSP Trzciana oraz OSP Woliczka. Na starcie nie stanęła drugi raz z rzędu jednostka z Błędowej Zgłobieńskiej.

Tuż przed zawodami odbył się czterdziestopięciominutowy koncert Orkiestry Dętej OSP Ropczyce, który wzbudził duże zainteresowanie licznie przybyłej na stadion publiczności.

Komisja sędziowska zawodów została powołana przez st. bryg. – Tomasza Barana - Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, a sędzią głównym zawodów był mł. bryg. – Grzegorz Kulig.

Zmagania prowadzone były w grupie „A” (męskie drużyny), a każda uczestnicząca jednostka wystawiła po jednej drużynie oraz w grupie „C”, gdzie wystartowała jedna ekipa żeńska. Tym razem była to drużyna ze Trzciany. Tak jak zawsze rywalizacja została przeprowadzona w sztafecie pożarniczej 7 x 50 m z przeszkodami oraz ćwiczeniu bojowym. Zasady klasyfikacji końcowej niezmienne są od lat: na końcowy wynik składa się suma punktów uzyskana przez poszczególne jednostki w obu konkurencjach, przy czym zwycięża jednostka, która zdobywa ich najmniejszą liczbę (suma uzyskanego czasu
w sekundach przy założeniu, że 1 sekunda = 1 punkt oraz punktów karnych przyznawanych za nieprawidłowe wykonanie ćwiczeń).

W rywalizacji drużyn męskich - najlepsza okazała się Ochotnicza Straż Pożarna
z Mrowli. Wystąpiła w składzie: Piotr Pokrywa, Łukasz Przybyło, Paweł Wojton, Jakub Nowak, January Półtorak, Łukasz Wilga, Jakub Bułatek, Grzegorz Wojton i Dawid Wojton.

Wyniki osiągnięte przez poszczególne jednostki startujące w Grupie „A”:

Zajęte miejsce

Jednostka

Uzyskany wynik

1.

OSP Mrowla

107,16 pkt.

2.

OSP Bratkowice

110,36 pkt.

3.

OSP Trzciana

125,05 pkt.

4.

OSP Rudna Wielka

125,31 pkt.

5.

OSP Woliczka

144,00 pkt.

6.

OSP Dąbrowa

152,87 pkt.

7.

OSP Świlcza

156,35 pkt.

Do rywalizacji w grupie „C” zgłosiła się jedynie drużyna żeńska ze Trzciany i siłą rzeczy to jej przypadło pierwsze miejsce z wynikiem 142,84 pkt. Wystąpiła w składzie: Olga Piątek, Marcelina Sajdak, Aleksandra Ślusarz, Anna Rasińska, Julia Zięba, Gabriela Rogala Zuzanna Piątek, Weronika Draus i Dominika Jucha. Dziewczynom pomagał Tymoteusz Wajda, który obsługiwał motopompę (udział w drużynie żeńskiej jednego strażaka jest dopuszczalny i zgodny z regulaminem zawodów sportowo-pożarniczych).

W konkurencji „Musztra”, wśród drużyn męskich zwyciężyła jednostka OSP ze Świlczy z wynikiem 20 punktów. W grupie „C” zespół ze Trzciany wygrał z rezultatem 12 punktów. Zmagania oceniał Komendant Gminny ZOSP RP w Świlczy – Bogdan Cioch.

Zawody zakończyły się złożeniem meldunku Wójtowi Gminy Świlcza
i wyprowadzeniem pododdziałów OSP przez Komendanta Gminnego ZOSP RP w Świlczy. Po zakończeniu rywalizacji nastąpiło wręczenie pucharów, dyplomów, pamiątkowych gadżetów oraz podsumowanie całej imprezy. Gratulacje strażakom za udział w zawodach składali: Wójt Gminy – Adam Dziedzic oraz Prezes ZOSP RP w Świlczy – Tomasz Kwoka. 


Zapraszamy do galerii zdjęć