Placówka wsparcia dziennego ze Świlczy ma pod opieką 37 dzieci, które szczęśliwie zakończyły rok szkolny z promocją do następnej klasy. Czas jaki dzieci spędzają w świetlicy dzielimy między naukę indywidualną, zajęcia zorganizowane oraz zabawę. Spragnieni towarzystwa po przeciągającym się lock downie, dzieci chętnie uczestniczyły w każdej formie proponowanych zajęć. Powrót sportu z edukatorem cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzieci korzystają ze sprzętu sportowego jakim dysponujemy tj. : hoverbordy, hulajnogi elektryczne, rolery, rowery, rolki deskorolki , ale także szachy ogrodowe, hokej na trawie, trój -gra i inne. Zajęcia mają na celu zaspokojenie biologicznej potrzeby zwiększonej aktywności ruchowej oraz stworzenie dzieciom szerokiej możliwości jej realizowania pod okiem edukatora. Eliminowanie napięcia emocjonalnego jest ważnym elementem prowadzonej socjoterapii.

Bajkoterapia jest stałym elementem w programie naszych zajęć, wpisującym się w prowadzoną socjoterapię. Bajkoterapia stanowi element biblioterapii i polega na wykorzystywaniu bajek i baśni w celach terapeutycznych, edukacyjnych czy relaksacyjnych. Dzięki tej formie zajęć dziecko poznaje kulturę, obyczaje, historię, uczy się rozumieć świat, w którym żyje, a także rozwija wyobraźnię i pogłębia swoje zainteresowania. Bajkoterapia była stosowana w celach terapeutycznych, ponieważ wyzwala różnego rodzaju emocje, pozwala odreagować napięcia oraz zaspokajać podstawowe potrzeby. Pozwala spojrzeć na problem z innej strony. Ciekawe zajęcia plastyczne oraz techniczne rozwijają samodzielność, odpowiedzialność i umiejętność planowania działań, kształtują umiejętności współpracy w grupie i pomagania sobie nawzajem. Nie bez znaczenia jest rozwijanie sprawności manualnej i percepcyjnej . „Sztuka nie jest wysiłkiem woli lecz darem; jest przynajmniej dla dziecka rzeczą najprostszą i najbardziej naturalną na świecie.”- cytując M. Richardsona.

Świetlica była organizatorem rodzinnego konkursu fotograficznego pn. „Portret rodzinny” pod Patronatem Wójta Gminy Świlcza. Nadesłane zdjęcia były oceniane w trzech kategoriach:

  1. Moja zakręcona Rodzina: zdjęcie w działaniu (w ruchu).
  2. Rodzinny portret z naturą w tle: Zdjęcie aranżowane (pozowane).
  3. Portret rodzinny: Zdjęcie aranżowane (stylizowane).

Zdjęcia miały przedstawiać minimum dwa pokolenia rodzinne (dzieci i rodziców). Na konkurs nadesłano 14 prac , każdy uczestnik otrzymał nagrodę. Głównymi nagrodami były: aparaty fotograficzne instaxy wraz z wkładami, selfie-sticki oraz albumy fotograficzne. Konkurs miał na celu: propagowanie rodzinnego modelu spędzania czasu, zachęcenie do zacieśniania więzi rodzinnych poprzez wspólne działania wolne od uzależnień, propagowanie idei pozytywnego myślenia w radzeniu sobie z trudnościami wynikającymi z konieczności społecznej izolacji podczas pandemii koronawirusa, oraz rozwijanie zainteresowania dzieci i młodzieży fotografią. Było to działanie ukierunkowane na wpieranie kreatywności rodzin ze Świlczy.

Z okazji Dnia Dziecka świetlica zorganizowała „ Święto Rodziny”, był to piknik na obiekcie sportowym. Dzieci przygotowały program słowno- muzyczny, po którym nastąpiło rozdanie laurek i kwiatów dla rodziców.

Dla Gości zostały przygotowane darmowe atrakcje takie jak: występ szczudlarza z pokazem baniek mydlanych, malowanie twarzy, wata cukrowa oraz pop corn, kiełbasa z grilla, szachy ogrodowe, trój – gra, miasteczko ruchu drogowego (jazda na hulajnogach i deskorolkach elektrycznych). Zorganizowano zabawę rodzinną „Mamo, Tato pomóż mi …” Było to tworzenie najdłuższej książki w Świlczy zilustrowanej przez rodziców z dziećmi. W zawodach sportowych brały udział dzieci i dorośli.

Były trzy konkurencje:

  • Mecz dwa ognie – rodzice wraz z dziećmi
  • Wyścig rowerowy na torze
  • Jazda na hulajnodze po placu manewrowym na czas

Organizacja „Święta Rodziny” pozwoliła na spędzenie wspólnego czasu dzieciom wraz z rodzicami w aktywny i kreatywny sposób, za sprawą przygotowanych przez wychowawców świetlicy atrakcji.

Jako placówka jesteśmy zadowoleni, że możemy się integrować i zacieśniać więzi z rodzinami naszych uczestników. Świetlica jest placówka finansowaną przez Gminę Świlcza, udział w zajęciach i wydarzeniach jest bezpłatny dla uczestników. Przed nami wakacje, program wakacyjny jest już ułożony. Dla naszych dzieciaków przygotowaliśmy moc atrakcji, wyjazdów, wycieczek, warsztatów co gwarantuje, iż nasi uczestnicy nabiorą z nami sił i pozytywnie nastawią się do następnego roku szkolnego.

Magdalena Lisowska
Kierownik Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy


Zapraszamy do galerii zdjęć