Apel pamięci Błażewskiego ps OrlikW dniu 16 maja o godz. 17.15, na cmentarzu parafialnym w Świlczy, na symbolicznym grobie por. Wiktora Tadeusza Błażewskiego ps. Orlik, odbyła się ceremonia upamiętniająca 76. rocznicę śmierci świlczańskiego Bohatera.

Porucznik Błażewski urodził się i wychował w rodzinie kierownika Szkoły Powszechnej w Świlczy. Był Oficerem Dywersji Inspektoratu Armii Krajowej Rzeszów. Zginął od kul ubeckich siepaczy podczas obławy w nocy z 16 na 17 maja 1945 r. w Rudnej Wielkiej. Miejsce jego pochówku jest nieznane, ale w rodzinnym grobie w Świlczy żołnierze Orlika złożyli jego krew zebraną z miejsca zabójstwa.

Niedzielna uroczystość połączona była z poświęceniem nowej tablicy nagrobnej ufundowanej przez Samorząd Gminy Świlcza z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Świlczy. Udział w tym niecodziennym i wzruszającym wydarzeniu wzięli członkowi najbliższej rodziny bohaterskiego porucznika, mieszkający na co dzień w Toruniu i Warszawie, a także władze samorządowe, na czele z Wójtem Gminy Świlcza, Adamem Dziedzicem, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa i lokalna społeczność.

Ceremonię przygotowała patriotyczna młodzież ze Świlczy i Trzciany, należąca do III Kompanii Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Apel Poległych poprowadził historyk Artur Szary, prezes Towarzystwa Przyjaciół Świlczy, młodszy inspektor Związku Strzeleckiego „Strzelec”, dowódca III Kompanii strzeleckiej. Dzięki uprzejmości Pana Pawła Styki, członka TPŚ, wydarzenie zostało uwiecznione w postaci filmu oraz zdjęć, prezentowanych poniżej.

W tym niecodziennym wydarzeniu wzięła udział redaktor Radia Rzeszów Iwona Piętak, czego owocem jest przygotowana przez nią relacja radiowa, wyemitowana na antenie, a także reportaż poświęcony Porucznikowi Wiktorowi Błażewskiemu.

Towarzystwo Przyjaciół Świlczy


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...

Zdjęcia: Paweł Styka