Obowiązki posiadaczy zwierząt gospodarskich

Obowiązki posiadaczy zwierząt gospodarskich

Rozmiar czcionki:

ebazarekPlakat obowiązki posiadaczy zwierzątSzanowni Państwo,
uprzejmie informuję o prowadzonej kampanii informacyjnej, która dotyczy nałożonych obowiązków na posiadaczy zwierząt gospodarskich oraz konieczności dokonywania spisów zwierząt gospodarskich (bydło, owce, kozy, świnie) i dostarczania ich zgodnie z terminami do jednostek terenowych ARiMR.

Celem prowadzonego przez Agencję Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt jest przede wszystkim możliwość ustalenia miejsc pobytu i przemieszczeń zwierząt gospodarskich, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa żywności zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, uzyskanie pełnego dostępu do rynku produktów pochodzenia zwierzęcego innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz kontrola przemieszczeń zwierząt wspomagająca zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Zasady funkcjonowania Systemu IRZ określa ustawa z dnia 2 kwietnia 2004 roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Na System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, obejmujący bydło, owce, kozy oraz świnie składają się następujące elementy:

• Rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stada tych zwierząt (Centralna Baza Danych),

• Znaki identyfikacyjne: kolczyki (bydło , owce, kozy i świnie) lub tatuaże (świnie),

• Paszporty bydła,

• Księgi rejestracji zwierząt prowadzone przez ich posiadacza w siedzibie stada,

• Dokumentacja przewozowa (w przypadku owiec i kóz).

Jakość danych zawartych w Centralnej Bazie Danych Systemu IRZ uzależniona jest od rzetelnie wypełnionych terminowo złożonych zgłoszeń zdarzeń.


Drukuj   E-mail