Loga unijne

Loga narodowe


„Podręcznik dobrych praktyk” został opracowany w ramach Projektu pn. „Zintegrowany i uspołeczniony model planowania przestrzennego poprzez opracowanie Strategii Przestrzennej Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego”. Jest poradnikiem po zintegrowanym i uspołecznionym planowaniu przestrzennym, skierowanym przede wszystkim dla miejskich obszarów funkcjonalnych (MOF).

Ma charakter upowszechniający i zawiera w szczególności:

  • wnioski wynikające z realizacji innowacyjnego Projektu;
  • opis Modelu zintegrowanego i uspołecznionego planowania przestrzennego, wypracowanego w ramach Projektu;
  • ocenę jakościową wypracowanych w ramach Projektu innowacyjnych rozwiązań, opartą na wynikach badań społecznych z uczestnikami Projektu oraz ekspertami wspierającymi jego realizację;
  • rekomendacje, dotyczące zastosowania Modelu w zmieniającym się otoczeniu prawnym w zakresie planowania przestrzennego.

Autorom niniejszego Podręcznika zależało na opisaniu wypracowanych rozwiązań w zakresie zintegrowanego planowania przestrzennego oraz przedstawieniu opinii uczestników i ekspertów na temat najważniejszych jego elementów oraz możliwości wdrożenia w innych MOF. Celem analizy badawczej było potwierdzenie tezy, że Model spełnia oczekiwania w aspektach tj. innowacyjność wypracowanych rozwiązań, praktyczność i możliwość zastosowania w innych MOF, upowszechnienie i włączenie do głównego nurtu polityki nowych rozwiązań.

Podręcznik zawiera m.in. opis realizacji projektu, ale także uwarunkowań prawnych zintegrowanego planowania przestrzennego z uwzględnieniem MOF, zintegrowanego zarządzania procesami planowania przestrzennego w MOF oraz wskazuje nowe kierunki w polityce planowania przestrzennego obszarów funkcjonalnych. Ważnym elementem podręcznika jest katalog dobrych praktyk i rekomendacji dla innych MOF na podstawie doświadczeń wypracowanych w trakcie realizacji projektu.


Do pobrania:

Gmina Świlcza stara się wspierać obecnych i przyszłych przedsiębiorców działających na jej terenie, dlatego w Urzędzie Gminy Świlcza utworzono Centrum Obsługi Inwestora. Jest to miejsce kontaktu dla przedsiębiorców, którzy chcieliby inwestować w naszej Gminie.

Do głównych zadań COI należy podejmowanie działań pobudzających aktywność gospodarczą miasta oraz promujących Świlczę jako atrakcyjne miejsce do podejmowania działalności gospodarczej i inwestycyjnej. Biuro udziela informacji i oferuje pomoc przedsiębiorcom chcącym zainwestować na terenie Gminy.

Do zadań pracowników COI należą:

  • przygotowywanie kompletnej oferty inwestycyjnej gminy, jej weryfikacja i aktualizacja, w tym nadzór nad danymi niezbędnymi do jej opracowania;
  • aktualizacja danych dotyczących oferty inwestycyjnej na portalu gminy oraz dbałość o aktualność informacji, w tym nadzór nad administratorem strony w tym zakresie;
  • weryfikacja oferty inwestycyjnej i działań POI pod kątem zgodności ze "Strategią rozwoju społeczno-gospodarczego gminy", w szczególności w zakresie ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami;
  • organizacja / udział w organizowanych przez JST działaniach promujących ofertę inwestycyjną gminy;
  • tworzenie i aktualizacja bazy danych niezbędnych dla potrzeb inwestorów;
  • udzielanie informacji przedsiębiorcom/ inwestorom, w tym prezentacja posiadanej przez gminę oferty inwestycyjnej;
  • organizowanie w razie potrzeby wizyt lokalizacyjnych inwestorów na terenie gminy i współdziałanie z innymi podmiotami w tym zakresie;
  • asystowanie inwestorom w niezbędnych procedurach administracyjnych i prawnych na poziomie gminy, występujących w trakcie realizacji projektu inwestycyjnego;
  • opieka poinwestycyjna dla firm łącznie ze wsparciem firm, które już działają na terenie gminy;
  • współdziałanie z podmiotami zaangażowanymi w obsługę inwestora na szczeblu ponadgminnym, w szczególności z PAIH, SSE i innymi partnerami regionalnymi;
  • znajomość i przestrzeganie standardów obsługi inwestora na każdym etapie działania;
  • przygotowywanie publikacji i promocja terenów inwestycyjnych na terenie Gminy Świlcza.

Oferty inwestycyjne udostępniane są zarówno na stronie internetowej gminy, na portalach społecznościowych urzędu, a także w mediach prasowych, na platformie konkursowej GOVTECH czy w generatorze Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Osoby do kontaktu:

  • Anna Niemier, tel. 17 86 70 124, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Jacek Lis, tel. 17 86 70 133, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regionalny poziom wsparcia dla inwestora:

  • Departament Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, 35-241 Rzeszów, ul. Lubelska 4; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Centrum Obsługi Inwestora

Jasionka 954, 36-002 Jasionka

Kontakt: Michał Rzucidło
Telefon: +48 17 77 36 853
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt: Małgorzata Patro-Zagaja
Telefon: +48 17 77 36 832
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centrum Obsługi Inwestora powstało w 2001 roku w celu wspierania rozwoju województwa podkarpackiego poprzez stymulowanie napływu inwestycji zewnętrznych. Jest miejscem pierwszego kontaktu dla zainteresowanych inwestowaniem w regionie. Pracownicy Centrum Obsługi Inwestora dysponują specjalistyczną wiedzą z zakresu regulacji prawnych, wskaźników branżowych, aktualnych ofert inwestycyjnych, danych o stanie i ofercie przedsiębiorstw. Dzięki ścisłej współpracy z instytucjami samorządowymi i rządowymi, dobrej znajomości lokalnych realiów oraz doświadczeniu w negocjacjach pracownicy Centrum udzielają szybkiej i fachowej pomocy przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Ważnym źródłem informacji o możliwościach uzyskania wsparcia ze środków unijnych są Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich (PIFE).

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie podkarpackim mieści się przy Al. Łukasza Cieplińskiego 4, w Rzeszowie

Telefon: +48 17 747 64 15, +48 17 747 64 82
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30.

ZAKRES USŁUG SIECI PIFE:

  • diagnoza potrzeb klienta,
  • informowanie o warunkach, kryteriach i procedurach przyznania dotacji,
  • dofinansowanie „krok po kroku”,
  • pomoc w znalezieniu odpowiedniego projektu,
  • konsultacje na etapie przygotowywania wniosków/projektów,
  • konsultacje na etapie realizacji projektu,
  • wstępną pomoc w rozliczaniu projektów,
  • indywidualne konsultacje u klienta,
  • udzielanie ogólnych informacji o PROW i PO Ryby. 

Krajowy poziom wsparcia dla inwestora

  • Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Misją PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw. PAIH działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH).

PAIH oferuje szybki dostęp do kompleksowej informacji dotyczącej otoczenia gospodarczo-prawnego projektów biznesowych. Pomaga również w pokonywaniu procedur administracyjnych dotyczących konkretnych przedsięwzięć, opracowaniu rozwiązań prawnych, znalezieniu odpowiedniej lokalizacji oraz wiarygodnych partnerów i dostawców.

Zapewnia również dostęp do instrumentów finansowych, w tym ubezpieczeń oferowanych przez instytucje zrzeszone w Grupie Polskiego Funduszu Rozwoju.

Kontakt:
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.
ul. Krucza 50
00-025 Warszawa
(godziny pracy: pn.-pt., 8:00-16:00)

Kontakt PAIH24: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Serwis PAIH24: +48 22 334 99 55

Szczegółowe informacje wraz ze wzorami wniosków dostępne są na stronie internetowej Polskiej Agencji Informacji i Handlu http://www.paih.gov.pl

Gmina Świlcza położona jest w centralnej części województwa podkarpackiego, w zachodniej części powiatu rzeszowskiego. Gmina graniczy od wschodu z miastem Rzeszów, od północnego wschodu z gminą Głogów Małopolski, od północy z gminą Kolbuszowa, od zachodu z gminą Sędziszów Małopolski, natomiast od południa z Gminami Iwierzyce i Boguchwała.

Gminę tworzy 8 miejscowości:

  • Błędowa Zgłobieńska,
  • Bratkowice,
  • Dabrowa,
  • Mrowla,
  • Rudna Wielka,
  • Świlcza,
  • Trzciana,
  • Woliczka

liczących 16 070 mieszkańców (grudzień 2022 r.). Łączna ich powierzchnia wynosi 10 817 ha.

Największą pod względem powierzchni (4 695 ha) oraz najliczniejszą miejscowością w gminie są Bratkowice – 4 456 mieszkańców, najmniejszą - Woliczka (z 494 ha powierzchni i 572 mieszkańcami).

Gmina posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę oświatową, kulturalną oraz rekreacyjno-sportową. Inwestuje w młode pokolenie, modernizując placówki oświatowe, budując nowe i modernizując stadiony sportowe, place zabaw, siłownie plenerowe. Buduje nowe żłobki oraz przedszkola a pamiętając o starszym pokoleniu - domy opieki senioralnej. Wykonuje i modernizuje drogi, chodniki oraz parkingi wraz z infrastrukturą oświetleniową. Wprowadzone zostały nowoczesne rozwiązania w zakresie cyfryzacji gminy i oświaty oraz szerokopasmowej sieci internetowej.

Gmina ma charakter wielobranżowy, gdzie dominującym rodzajem działalności gospodarczej jest handel detaliczny i hurtowy, salony sprzedaży samochodów m.in.: Toyota, Lexus, BMW, Skoda wraz z zapleczami serwisowymi oraz handel drobny. Największy atutem gminy jest jego doskonałe położenie – gmina graniczy z miastem Rzeszów oraz strefą gospodarczą Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów – Dworzysko.

Przez gminę przebiegają szlaki komunikacyjne o kluczowym znaczeniu dla ruchu tranzytowego:

  • autostrada A4, będąca częścią III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego (trasa Via Regia),
  • droga ekspresowa S19, która jest częścią trasy Via Carpatia,;
  • droga krajowa nr 94 Zgorzelec – Korczowa.

Na terenie gminy Świlcza zlokalizowany jest odcinek magistrali kolejowej nr E30 Niemcy – Polska – Ukraina (linia nr 91), z funkcjonującą na odcinku Rzeszów Główny – Dębica Podkarpacką Koleją Aglomeracyjną (PKA) oraz spółką POLREGIO, mających duże znaczenie dla rozwoju kolejowego transportu pasażerskiego w aglomeracji rzeszowskiej.

W pobliżu gminy funkcjonuje prężnie rozwijające się międzynarodowe lotnisko Rzeszów – Jasionka, regularnie obsługujące ruch pasażerski i towarowy.

Priorytety w rozwoju gminy

Misja Gminy wynika zarówno z analizy warunków geograficzno-przyrodniczych stanowiących atut Gminy i szansę w jej dalszym rozwoju, a także wynika z zasobów - potencjałów, którym Gmina Świlcza dysponuje.

Gmina Świlcza jest jedną z atrakcyjniejszych do zamieszkania gmin powiatu rzeszowskiego pod względem lokalizacyjnym oraz infrastrukturalnym. Połączenie historii i bogatej tradycji z prężnym rozwojem, czyni Świlczę jednym z dynamicznie rozwijających się miejsc w okolicach miasta Rzeszowa.

Misja określa kluczowe, strategiczne założenia rozwojowe Gminy Świlcza, wyznaczając tym samym obszary rozwojowe, w jakich koncentrować ma się interwencja lokalnego samorządu w okresie do roku 2030 oraz wyznacza aspiracje rozwojowe lokalnej wspólnoty oraz samorządu.

Przedsiębiorca misja

W odniesieniu do zawartości misji określono kluczowe obszary rozwoju dla Gminy, które definiują także strukturę operacyjną wdrażania strategii, jako wieloletniego programu działania samorządu.

Przedsiębiorca obszary

Urząd Gminy Świlcza

36-072 Świlcza 168
tel. 17-86-70-100
fax: 17-86-70-157

www: www.swilcza.com.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Punkt Obsługi Inwestora – pokój nr 205:

Anna Niemier, tel. 17 86 70 124, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jacek Lis, tel. 17 86 70 133, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny przyjęć:

Poniedziałek: 7:30 – 17:30
Wtorek – piątek: 7:30 – 15:00

Mocne strony gminy
 

  • Położenie gminy w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Rzeszów - stolicy województwa (rynek pracy, edukacja, zdrowie).
  • Położenie na skrzyżowaniu Autostrady A4 będącej polskim odcinkiem europejskiej drogi E40 i drogi ekspresowej S19.
  • Położenie blisko lotniska w Jasionce, bliskość firm klastera Doliny lotniczej.
  • Rozwinięty system dróg lokalnych oraz przebiegającej przez gminę w układzie średnicowym drodze krajowej DK94.
  • Połączenia kolejowe - linia kolejowa nr 91 Kraków - Tarnów - Rzeszów – Przemyśl – Medyka, stanowiąc jednocześnie część szlaku paneuropejskiego E30, Podkarpacka Kolei Aglomeracyjna funkcjonująca w ramach linii nr 91.
  • Wzrastająca liczba ludności w gminie (w okresie 2017-2020 wzrost o ok.2%), przy czym dominująca liczba mieszkańców Gminy jest w wieku produkcyjnym (61,2% ogółu mieszkańców).
  • Utrzymująca się atrakcyjność osiedleńcza Gminy (coroczne decyzje o warunkach zabudowy to głównie budynki mieszkalne a ponadto w 2 w badanym okresie obserwuje się dodatnie saldo migracji na 1000 ludności (w 2021 r. wniosło 9,1).
  • Spadek liczby bezrobotnych (w 2017 r. wyniósł on 6,14%, a w 2020 r. 6,05%).
  • Wysoki stopień zwodociągowania Gminy.
  • Przygotowana i rozbudowana infrastruktura energetyczna w gminie i jej bezpośredniej bliskości.
  • Dostęp do Internetu.
  • Posiadanie oferty terenów inwestycyjnych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie strefy ekonomicznej Rzeszów – Dworzysko.
  • Czyste naturalne środowisko przyrodnicze - sprzyjające rozwojowi rolnictwa ekologicznego i agroturystyki.
  • Warunki sprzyjające turystyce aktywno – wypoczynkowej np. rowerowej, pieszej.
  • Posiadane potencjały turystyczne takie jak szlaki turystyczne, stawy rybne i ścieżka ekologiczna w Trzcianie, zbiornik retencyjny w Bratkowicach i pola golfowe w Trzcianie.
  • Istnienie cennych obiektów dziedzictwa kulturowego.
  • Dbałość o kulturę i tradycję lokalną.
  • Rozwinięta działalność kulturalna i artystyczna (ośrodek kultury, domy ludowe, zespoły artystyczne).
  • Bogata działalność bibliotek.
  • Rozwinięta aktywność społeczna mieszkańców.
  • Silne poczucie tożsamości i więzi lokalnej – duży potencjał ludzi zdolnych do pracy, w tym osób wykształconych.

Podkategorie